REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 6 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski14.03.18 (06:49)

Wstrząsające skutki globalnego ocieplenia. To będzie zagłada zwierząt

Zmiany klimatyczne na Ziemi zagrażają w ogromnym stopniu zwierzętom i roślinom. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń.
michal_staniewski / iStock.com

Wymrzeć może nawet połowa wszystkich gatunków na przebadanych obszarach. Na alarm biją eksperci z organizacji WWF, a także z Uniwersytetu Wschodniej Anglii oraz z Uniwersytetu Jamesa Cooka. Autorzy raportu wybrali 35 najbardziej zróżnicowanych biologicznie miejsc na świecie. Sprawdzili, jaki wpływ na faunę i florę będzie miało globalne ocieplenie.

Na zagładę skazanych będzie blisko 80 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród lokalizacji, które zainteresowały naukowców są między innymi lasy tropikalne Amazonii, wyspy Galapagos, południowo-zachodnia Australia i Madagaskar - informuje CNN.

REKLAMA

Naukowcy podali konkretne przykłady, które mocno działają na wyobraźnię. Gdyby średnia temperatura wzrosła o 4,5 stopnia Celsjusza, słoniom afrykańskim zabrakłoby zasobów wody do życia. Inny efekt nastąpiłby w Indiach. Przy takim samym wzroście temperatury 96 procent miejsc lęgowych tygrysów w regionie Sundarbans mogłoby znaleźć się pod wodą.

*Zobacz także: IMGW: Będzie coraz więcej niszczycielskich żywiołów pogodowych *

Nie chodzi tu po prostu o znikanie niektórych gatunków z określonych miejsc, ale o głębokie zmiany w ekosystemach - biją na alarm autorzy opracowania.

Przeprowadzono także symulację dla innych wartości na termometrach. Gdyby wzrost temperatury został utrzymany na poziomie poniżej dwóch stopni Celsjusza (to globalny cel wyznaczony przez przełomowe paryskie porozumienie klimatyczne z 2015 roku), liczba utraconych gatunków mogłaby zostać ograniczona do 25 procent obecnie żyjących na wybranych do raportu obszarach.

Zobacz także: Bomba zegarowa na Arktyce. Wieczna zmarzlina się roztapia

Wybór przebadanych miejsc na Ziemi nie był prosty. Ostatecznie listę 35 lokalizacji dokonano na podstawie ich "wyjątkowości oraz różnorodności występujących tam roślin i zwierząt".

Zebrane wyniki ujawniają pewne uderzające trendy. Dają one mocne dowody na to, że pilnie potrzebujemy działań globalnych, aby złagodzić zmiany klimatu - podsumowuje raport.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij