o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartłomiej Bajerski
|

Wstrząsające skutki globalnego ocieplenia. To będzie zagłada zwierząt

69
Podziel się

Zmiany klimatyczne na Ziemi zagrażają w ogromnym stopniu zwierzętom i roślinom. Najnowszy raport nie pozostawia złudzeń.

Wstrząsające skutki globalnego ocieplenia. To będzie zagłada zwierząt
(iStock.com, michal_staniewski)
bDeIVCeZ

Wymrzeć może nawet połowa wszystkich gatunków na przebadanych obszarach. Na alarm biją eksperci z organizacji WWF, a także z Uniwersytetu Wschodniej Anglii oraz z Uniwersytetu Jamesa Cooka. Autorzy raportu wybrali 35 najbardziej zróżnicowanych biologicznie miejsc na świecie. Sprawdzili, jaki wpływ na faunę i florę będzie miało globalne ocieplenie.

Na zagładę skazanych będzie blisko 80 tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Wśród lokalizacji, które zainteresowały naukowców są między innymi lasy tropikalne Amazonii, wyspy Galapagos, południowo-zachodnia Australia i Madagaskar - informuje CNN.

Naukowcy podali konkretne przykłady, które mocno działają na wyobraźnię. Gdyby średnia temperatura wzrosła o 4,5 stopnia Celsjusza, słoniom afrykańskim zabrakłoby zasobów wody do życia. Inny efekt nastąpiłby w Indiach. Przy takim samym wzroście temperatury 96 procent miejsc lęgowych tygrysów w regionie Sundarbans mogłoby znaleźć się pod wodą.

bDeIVCfb

Zobacz także: IMGW: Będzie coraz więcej niszczycielskich żywiołów pogodowych

Nie chodzi tu po prostu o znikanie niektórych gatunków z określonych miejsc, ale o głębokie zmiany w ekosystemach - biją na alarm autorzy opracowania.

Przeprowadzono także symulację dla innych wartości na termometrach. Gdyby wzrost temperatury został utrzymany na poziomie poniżej dwóch stopni Celsjusza (to globalny cel wyznaczony przez przełomowe paryskie porozumienie klimatyczne z 2015 roku), liczba utraconych gatunków mogłaby zostać ograniczona do 25 procent obecnie żyjących na wybranych do raportu obszarach.

Zobacz także: Bomba zegarowa na Arktyce. Wieczna zmarzlina się roztapia

bDeIVCfh

Wybór przebadanych miejsc na Ziemi nie był prosty. Ostatecznie listę 35 lokalizacji dokonano na podstawie ich "wyjątkowości oraz różnorodności występujących tam roślin i zwierząt".

Zebrane wyniki ujawniają pewne uderzające trendy. Dają one mocne dowody na to, że pilnie potrzebujemy działań globalnych, aby złagodzić zmiany klimatu - podsumowuje raport.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDeIVCfC
KOMENTARZE
(69)
gość
3 lata temu
Cały problem w tym, że ci "rzetelni" naukowcy i specjaliści od wyciągania kasy z WWF są tak wiarygodni jak pozostające w żydowskich rękach agencje medialne.
Lef - Dżon Le...
3 lata temu
Cytat z art.: "Przy takim samym wzroście temperatury 96 procent miejsc lęgowych tygrysów w regionie Sundarbans mogłoby znaleźć się pod wodą." I już wiemy, że tygrysy znoszą jaja !
Ja
3 lata temu
ocieplenie? gdzie jest?
bDeIVCfD
facepalm
3 lata temu
Tylko dlaczego zwykli ludzie maja sie martwic sie ociepleniem skoro ci co maja srodki na ratowanie swiata, maja to gdzies?
Juhas
3 lata temu
W zasadzie jako ludzie możemy zmiany klimatu wyłącznie obserwować. Ci którzy twierdzą inaczej to pseudonaukowcy, a tak naprawdę biznesmeni powiązani z czołowymi politykami europejskimi.
Najnowsze komentarze (69)
scientist
3 lata temu
Kolejny raport kolejnych naukowców... A może wiedzą, że na przełomie kredy i trzeciorzędu wymarło 90% gatunków??? I trzeba to nazwać naturalnym, bo przecież nie homo sapiens tego dokonał???
noi
3 lata temu
I kogo to obchodzi jak każdy żyje z dnia na dzień
łojojoj, aj w...
3 lata temu
Za kilkadziesiąt lat na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego będzie pustynia. To stąd tajny plan sprzed kilku lat, żeby dać wszystkim żydom polskie obywatelstwo. Mieli tu się przenieść jak do siebie, po wygnaniu do Londynu i Berlina milionów Polaków. Ale brzydka prawda wyszła na wierzch i w ostatniej chwili nie dano im obywatelstwa.
papapapa
3 lata temu
Ja razem z Ellonem jedziemy na marsa! Pa!
To
3 lata temu
Ocieplenie klimatu wedlug mieszkanca bloku w Polsce. Czerwiec, lipiec, sierpień- grzejniki zimne. Pozostale miesiące w roku, grzejniki cieple. Tak cieplo ze 9miesięcy ogrzewaja.
Ja
3 lata temu
Hah naukowe teorie. I co z tego jeden gatunek zastapi inny ,żeby ktoś miał dobrze ktoś musi mieć źle.
opo
3 lata temu
Nawet nie warto z tym polemizować, Temperatury i klimat zawsze się na ziemi zmieniał i będzie się zmienił, gatunki gineły, powstawały i dalej tak będzie. Na dodatek człowiek nic w tym zakresie nie może. Jest o wiele "za cienki" . To co teraz trują to tylko kolejny biznes do zrobienia.
dynd
3 lata temu
No to naprawdę jest wstrzonsajonce! Naukofcy muwiom i oszczegajom, taa.......naukofcy!
bDeIVCfv
ha
3 lata temu
wrócą dinozaury :)
efe
3 lata temu
A kto zrezygnuje z chowu krów,trzody?a kto z plastiku, samochodów? Ja nie znam.Więc sami się zabijemy.
taka prawda
3 lata temu
po pierwsze , dla dobra całej Ziemi, człowiek powinien znacząco ograniczyć swoją ekspansję, rozrodczość i rozpocząć reintrodukcję naturalnego środwiska
Pajak
3 lata temu
To kawal na Tychsch wybudowano 2000 tys miejsc parkingowych na terensch przemyslowych smog syf wypadki a miasto zarabia kase. to mordowanie nowych pokolem to bandyci z urzedu
prawylewak
3 lata temu
Oczywiście, naukowcy i badacze nie znają się, prawdziwa wiedza tkwi w głowach internautów, forumowiczów. Tak jest jak głąbom da się głos.
Jaja
3 lata temu
Lasy tropikalne Amazoni są wycinane przez człowieka więc...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić