Wydał grube miliony na obraz. Nie tego oczekiwał

4

Anonimowy kolekcjoner sztuki myślał, że w 2011 roku za 8,5 mln funtów wylicytował obraz holenderskiego malarza Fransa Hala pt.”Nieznany mężczyzna” z XVII w. W rzeczywistości od brytyjskiego domu aukcyjnego Sotheby’s kupił podróbkę, za którą może stać tajemniczy fałszerz znany jako Moriarty.

Wydał grube miliony na obraz. Nie tego oczekiwał
(Youtube.com)

Testy wykryły na płótnie współczesne materiały. Badania przeprowadzono z związku z aferą, która miała miejsce kilka miesięcy wcześniej. Pracownicy londyńskiej National Gallery odkryli, że wystawiony u nich obraz "Dawid z głową Goliata" Caravaggia to falsyfikat i oddali ją właścicielowi. Obrazy podrobił najpewniej ten sam malarz.

Dom aukcyjny zwrócił oszukanemu klientowi pieniądze. BBC wyjaśnia, że pracownicy Sotheby’s poinformowali przed aukcją swojego klienta o niepewnej autentyczności dzieła. Zaryzykował pomimo ich ostrzeżeń.

W obiegu może być więcej sfałszowanych obrazów o łącznej wartości 200 mln funtów. Znawcy sztuki są pod wrażeniem talentu Moriarty’ego i precyzją, z jaką „naśladuje swoich guru”. Zaznaczają, że możemy mieć do czynienia z najlepszych fałszerzem wszech czasów.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na [redakcjao2@grupawp.pl](mailto:redakcjao2@grupawp.pl?Subject=Kontakt

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić