Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Zaczęło się od słów w konfesjonale. Czy Polacy przestaną chrzcić dzieci? [BADANIE]

458 reakcji
0
0
458
Podziel się

Przeglądając media społecznościowe, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że autorytet Kościoła został nadszarpnięty w oczach wielu polskich wiernych. Coraz częściej słyszy się o rodzicach, którzy decydują się nie poddawać dzieci sakramentowi chrztu. Jak wielu może ich przybyć w najbliższych latach? Zobacz nasze badanie i komentarze osób reprezentujących różne postawy.

Zaczęło się od słów w konfesjonale. Czy Polacy przestaną chrzcić dzieci? [BADANIE]
(East News)

Dzisiaj to już tak nie razi. Kiedyś na zadane świeżo upieczonym rodzicom pytanie "kiedy chrzest" odpowiedź "nigdy" nie padała prawie wcale. Obecnie wiele osób wyłamuje się z tradycji. O powody takich decyzji zapytaliśmy Polaków.

Kościół łączy i dzieli. Dziś Polacy często nie mogą dojść do porozumienia w tak ważnych kwestiach jak edukacja seksualna czy in vitro. Dzielą ich także znacznie mniej ważkie życiowo zagadnienia, jak choćby nadruki w paszportach. To widać gołym okiem. A co, gdy zapytać o chrzest dziecka?

Dla jednego z naszych rozmówców wszystko zaczęło się od zdania "nie mam za grosz charakteru, bo zachowujesz się jak baba", które usłyszał w konfesjonale. Inny twierdzi, że, mówiąc delikatnie, Kościół nie idzie z duchem czasu. Emocje studzi osoba, która znalazła się w najliczniejszej grupie respondentów. Dla niej kwestia jest jasna.

Polska na wskroś katolicka. Patrząc na to, jak rozkładają się procenty pod poszczególnymi odpowiedziami, nie ma co do tego wątpliwości.

"Na pewno ochrzczę dziecko, bo sam jestem katolikiem". Taką odpowiedz zaznaczyło aż 69 proc. ankietowanych. Czy zatem dla większości z nas kwestia ochrzeczenia dziecka jest oczywista? O zdanie zapytaliśmy praktykującego katolika.

Jeżeli jest się świadomie w Kościele, to zrozumiałe, że dla swojego dziecka chce się tego samego. Ochrzczenie dziecka było więc dla mnie i mojej żony oczywistością. Tak samo jak katolicki pochówek pierwszej córeczki, która urodziło się martwa w piątym miesiącu ciąży – pisze pan Kuba.

"Nie ochrzciłbym dziecka, by mogło w przyszłości zdecydować, czy chce przyjąć chrzest". Taką postawę reprezentuje 13 proc. ankietowanych. O komentarz poprosiliśmy jednego z czytelników.

Jesteśmy niewierzący. Z instytucją Kościoła katolickiego chcemy mieć jak najmniej wspólnego. Nie ochrzciliśmy pierwszego dziecka, nie ochrzcimy też kolejnego. Liczy się dla nas nauka i racjonalizm, a nie bajki i zabobony. Jednak jeśli moje dzieci będą chciały w przyszłości się ochrzcić – nie będziemy stali im na drodze. Ważne, żeby była to w pełni świadoma i przemyślana decyzja. A o taką trudno, kiedy masz kilka miesięcy - uważa pan Grzegorz.

"Ochrzczę dziecko, choć osobiście bym nie chciał, ale tak chciałaby rodzina". Są Polacy, którzy odeszli od wiary Kościoła, choć tego samego nie można powiedzieć o ich współmałżonkach lub innych członkach rodziny. Jak widać, 8 proc. ankietowanych ochrzciłoby dziecko wbrew własnym przekonaniom, tak jak np. pan Michał.

Wszystko zaczęło się podczas jednej ze spowiedzi. Wyznałem typowe grzechy nastolatka, że "zdarza mi się przeklinać" i że czasem "zaniedbuję swoje obowiązki". W odpowiedzi usłyszałem, że "nie mam za grosz charakteru, bo zachowuję się jak baba". Tak się składa, że tata zmarł, gdy miałem 8 lat i całe życie wychowywały mnie kobiety. Silne, dobre i zaradne. Obraziłem się wtedy na tego księdza i na Kościół. Przestałem praktykować. Dziecko ochrzciliśmy, bo moja żona nie chciała robić "przykrości babci". Staram się żyć wg. wartości chrześcijańskich, ale z dala od instytucji Kościoła - wyznaje pan Michał.

"Trudno powiedzieć". Ostatnia grupa ankietowanych to ci, którzy na tę chwilę nie potrafią jednoznacznie zadeklarować, jaka byłaby ich decyzja. Zdania o tym, czy chrzcić dziecko, czy nie, nie ma aż 10 proc. biorących udział w badaniu. Wiele rzeczy może wpłynąć na to, jaką decyzję podejmą w przyszłości.

Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1074 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 8 – 12 marca 2019 roku.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

458
0
0
KOMENTARZE
(458)
Ona
10 miesięcy temu
Kazdy dorosly czlowiek powinien decydowac sam, czy chce byc ochrzczony czy nie. Chrzczenie nieswiadomych malych dzieci jest moim zdaniem z gory narzuceniem przynaleznosci do kosciola... Jesli kiedykolwiek bede miala dzieci, niech same zdecyduja gdy beda tego swiadome czy chca byc chrzczone czy tez nie.
xyz
10 miesięcy temu
Chrzest 1 komunia, następne też, bierzmowanie to wszystko nie ma podstaw w biblii, to jest tylko i wyłącznie wymysł katolicyzmu czyli wiary odstępczej od prawdziwej wiary w Boga. W katolicyzmie utworzono setki świętych i patronów (nawet złodziej ma swojego patrona - Dyzma) aby się ludzie modlili do nich zamiast tylko do Boga. W katolicyzmie to ludzie duchowni decydują (narzucają Bogu) kto ma zostać świętym - dobre prawda? Katolicyzm jest przepełniony bałwochwalstwem (modły do pozłacanych obrazów, kapliczek) którego delikatnie mówiąc Bóg nie lubi. Aby to zamaskować usunęli 2 przykazanie (porównajcie to z biblii i to z katechizmu). W katolicyzmie Jezus non stop wisi na krzyżu czy oni tam nie słyszeli że zmartwychwstał? - Oficjalne wyjaśnienie to takie że to na "pamiątkę" umęczenia. Czy wy chcielibyście mieć pamiątkowe zdjęcie albo rzeźbę jak leżycie ciężko chorzy ? Kościół dostaje miliardy co roku z budżetu państwa a wierni i tak zawsze dają na tacę, po kolędzie itd.
Ja
10 miesięcy temu
Kler polski. Robi problemy. Aby dawać więcej kasy. Chrzciny we Włoszech żadnego problemu poniżających pytań czy. Wywiadów. I nakazów. Kto chrzestnym.
pawel
10 miesięcy temu
Jezus do chrztu poszedł sam , chrzest niemowlaków = bezczelność!
moja wiara
10 miesięcy temu
Wierzę w Boga, a nie w księdza!!!!
Najnowsze komentarze (458)
Precz z Kk
10 miesięcy temu
Czarna SEKTA!!!!!!!
Czarna dewjac...
10 miesięcy temu
Pedofilowi dziecko dajecie do ochczenia???? To zabobony PEDOFILSKIEJ SEKTY DARMOZJADOW I NIEROBOW
Może tak ??
10 miesięcy temu
Apel do wszystkich zwolenników "niech zadecyduje samo o swoim chrzcie" Rozszerzyć o: Niech zdecyduje samo po skończeniu 18 lat o : 1 Swym nazwisku ! 2 Swym imieniu ! 3 Swej płci ! 4 Swej rasie ! 5 Swej inteligencji ! 6 Swym zawodzie !
Racjonalista
10 miesięcy temu
Potwierdzam - to prawda! Autorytet Kościoła został bardzo mocno nadszarpnięty w oczach wielu polskich wiernych. Coraz mniej rodziców w naszym kraju po obrzędzie obrzezania decyduje się na chrzest dziecka. Potwierdzam - to prawda!
1,2....
10 miesięcy temu
Polska katolicka ? jeżeli kościół kat.podaje wiernych bazując na ilości ochrzczonych dzieci to pewnie tak.Jednak,ile osób w niemowlęcym okresie życia ochrzczonych jako dorośli ludzie w dalszym ciągu są katolikami??? okaże się , że w Polsce 60% to rzeczywiście praktykujący katolicy,a nie jak podaje kościół ponad 90%.Po tych wszystkich ostatnich aferach dotyczących księży to....ludzie odchodzą od kościoła kat. Ja się NIE dziwię.Trudno wierzyć w piekło, raj po śmierci,skoro duszpasterze tak na Ziemi grzeszą !!!!
Unknown
10 miesięcy temu
Jestem za "Nie ochrzciłbym dziecka, by mogło w przyszłości zdecydować, czy chce przyjąć chrzest". Jedyną niedogodnością w tej sprawie jest to, że zgodnie z naszą wiarą ten, kto nie przyjął chrztu, jest bardziej narażony na działanie Złego. Uważam jednak, że to stary stereotyp.
Kościół kk wi...
10 miesięcy temu
Kościół i religia katoltcka jednym z największych sciem na świecie, wiara w coś czego nikt nigdy nie doświadczył ,A chyba już każdy wie że to człowiek napisał oba testamenty w cesarstwie rzymskim na polecenie Konstantyna Wielkiego aby zniewolić lud.
kazimierz77
10 miesięcy temu
Jezus poddał się ochrzczeniu jako dorosły mężczyzna, dając wzór do naśladowania.
Ze świadomośc...
10 miesięcy temu
Ksiądz powinien chrzcić wszystkie narodzone dzieci niezależnie czy rodzice życzą sobie tego czy nie a przynależność do kościoła wyrażały by po ukończeniu 18 lat i od tego wieku powinni przystępować do pierwszej spowiedzi i komunii . Do uzyskania pełnoletności człowiek nie jest świadomy czy grzeszy . Dopiero pełną świadomość czynu jest grzechem . Inni dorośli nie zdający sobie sprawy z grzeszenia powinni być zwolnieni ze spowiedzi bo ich spowiedź nie ma sensu.
56ut
10 miesięcy temu
wyrzucić żydów z kościoła to wróci do cnot chrześcijańskich, moralnychi etycznych
jasiek
10 miesięcy temu
Poprzez Chrzest człowiek wierzący wyraża swoją troskę o dziecko i jego dusze.
jasiek
10 miesięcy temu
A co z obrzezaniem.
Nana
10 miesięcy temu
Jako rodzic i praktykujacy wierzący katolik ponosze odpowiedzialność za życie i wychowanie dziecka. Świadomie je chrzczę i daję możliwość zbawienia. Daję ją niemowleciu, bo przecież nie każdy człowiek umiera w podeszłym wieku. Jeśli ktoś tego nie chce, niech tego nie robi. Nie zamierzam go osądzać. I proszę o to samo.
Marcin
10 miesięcy temu
Obecnie księża mają więcej interesów z politykami czy biznesmenami niż z Bogiem. Kościół i Bóg to dwa odizolowane światy. Kościół odwraca się od Boga, więc ludzie odwracają się od Kościoła...
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić