Zagadkowe odciski z Afryki nie należą do ludzi!

25

Naukowcy przez lata zastanawiali się, kto mógł zostawić niezwykłe odciski dłoni na starożytnych malowidłach. Pojawiały się rozmaite teorie. Większość uczonych obstawiało, że to dłonie małego dziecka. Mylili się!

Zagadkowe odciski z Afryki nie należą do ludzi!
(Wikimedia Commons CC BY-SA)

Znalezisko skalne, zwane Wadi Sura II, zostało odkryte w 2002 roku. W jaskini Swimmers w górze Gilf Kebir na płaskowyżu Pustyni Libijskiej na Saharze znaleziono tysiące szkiców i rycin. Szacuje się, że zostały wykonane około 6-8 tysięcy lat temu. Na skalnych rysunkach widać coś jeszcze - odciśnięte małe rączki. Czy zostawiły je ludzkie dzieci?

Dr Honore z Instytutu Badań Archeologii McDonalda w Wielkiej Brytanii zna odpowiedź. Antropolog twierdzi, że te malutkie ślady rąk nie należą do ludzi. Spokojnie, to nie jest żadna nowa teoria o pozaziemskim życiu. Wyjaśnienie jest dużo bardziej przyziemne. Otóż zdaniem dr Honore ślady zostawiły... jaszczurki.

Badaczka po raz pierwszy odwiedziła to miejsce w 2006 roku. Zwróciła uwagę, że ślady były znacznie większe, niż typowe, dziecięce rączki i miały bardzo długie palce. Wtedy pojawiły się pierwsze wątpliwości, czy ślady w ogóle należały do ludzi. Antropolog analizowała odciski, a materiał porównawczy pobrała od dzieci i niemowląt z własnej rodziny. Dopiero wówczas zwróciła uwagę, że ręce dzieci wyglądają zupełnie inaczej. Potem dr Honore powołała zespół ekspertów, który wykluczył, że ślady mogły należeć do naczelnych.

Po wielu rozmowach z kolegami z Muzeum Narodowego d'Histoire Naturelle w Paryżu, a zwłaszcza prof Brigitte Senut postanowiliśmy zbadać hipotezę, że odciski w jaskini są odciskami gada. Nie wiemy, czy będziemy mieli ostateczną odpowiedź, ale pierwsze wyniki badań są bardzo przekonujące - powiedziała dr Honore w rozmowie z NEWS.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić