Zapomniana twierdza wikingów. Otwarta po blisko 1000 latach

4

W fortecy wikingów na największej duńskiej wyspie Zelandia znowu zatętni życiem. Jednak nie za sprawą pierwotnych mieszkańców, ale dzięki odwiedzającym to miejsce turystom.

Zapomniana twierdza wikingów. Otwarta po blisko 1000 latach
(Pixabay.com)

Duńska ziemia skrywała pozostałości fortecy wikingów przez blisko tysiąc lat. Do tej pory odkryto zaledwie cztery podobne budowle. Naukowcy sądzili, że to już wszystkie wzniesione twierdze w tamym rejonie, ale czas pokazał, że się mylili. Na ślad fortecy badacze natrafili we wrześniu 2014 roku i było to pierwsze takie odkrycie od blisko 60 lat.

W wielkim otwarciu brała udział nawet królowa Danii Małgorzata II. Jednak pierwsi zwiedzający pojawią się tam dopiero w środę, 1 czerwca. Szacuje się, że fort będzie odwiedziało blisko 30 tysięcy osób dziennie. Jens Ulriksen, jeden z archeologów, którzy pracowali nad odkryciem, powiedział, że to była bardzo ciężka i żmudna praca, ale dająca dużo satysfakcji.

W obecnych czasach to rzadkość, że będąc archeologiem, możesz wziąć udział w takim przedsięwzięciu. Od kilkudziesięciu lat nie odnotowaliśmy aż tak dużego odkrycia jak teraz. Pozostałości po fortecy wikingów z pewnością dostarczą nam wielu interesujących informacji na temat życia naszych przodków - zwierzył się Ulriksen.

Fortecę wzniesiono za panowania duńskiego króla Haralda Sinozębnego. Władca rządził w latach 958-987 i wprowadził chrześcijaństwo do kraju. Według legendy, Sinozębny długo się wahał, kto jest silniejszym bogiem: Odyn czy chrześcijański Bóg. Do wyboru wiary katolickiej przekonał go niemiecki kapłan Poppo, który rzekomo przeniósł w ręku rozpalony do białości kawałek żelaza.

Zobacz także: Zobaczcie, jak prawdopodobnie wyglądał kiedyś fort:

Autor: Arkadiusz Puz

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić