Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Zarobki programistów idą w górę. Są najbardziej pożądani na rynku

15
Podziel się:

W Polsce lukę szacuje się na 50 tys. osób, ale globalnie może być nawet 2 mln wakatów. Możliwość rozwoju i atrakcyjne wynagrodzenie są dla informatyków najważniejsze przy zmianie pracodawcy. Choć większość jest zadowolona ze swojej pracy, cechuje ich duża mobilność. W ciągu ostatniego roku pracę zmieniło 40 proc. informatyków.

Zarobki programistów idą w górę. Są najbardziej pożądani na rynku
(iStock.com)

Rynek IT cały czas nie jest nasycony. Firmy się digitalizują, wszystko dzieje się online czy elektronicznie, więc update’owanie systemów czy tworzenie nowych firm wymaga bardzo różnych prac programistycznych, cały czas brakuje jednak rąk do pracy – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Aleksandra Jarośkiewicz, head of digital w Connectis.

W Polsce liczbę nieobsadzonych stanowiska w IT szacuje się na 30–50 tys. etatów. W całej Unii Europejskiej do 2020 roku liczba wakatów w tej branży przekroczy 800 tys. Szacuje się, że globalna luka może sięgać już 2 mln wakatów. Z ostatniego raportu „Niedobór talentów” ManpowerGroup wynika, że informatycy są w czołówce zawodów, których przedstawicieli pracodawcom najtrudniej jest znaleźć.

Programistów brakuje. Na całym świecie widać, jak programiści migrują, widać po zarobkach, po ogłoszeniach o pracę, że jest ogromne zapotrzebowanie na te usługi. Z raportu „Sytuacja zawodowa programistów” przygotowanego przez IRCenter.com, Connectis i FILTTR wynika, że 97 proc. programistów pracuje w zawodzie, a 68 proc. jest z pracy zadowolonych – mówi Aleksandra Jarośkiewicz.

Dlatego firmy prześcigają się w walce o pracownika. Część firm decyduje się sama kształcić informatyków. Oferuje im bezpłatny kurs, a jedynym warunkiem jest praca w firmie przez co najmniej dwa lata po zakończeniu kursu. Inne stawiają na ciekawe kampanie marketingowe: są obecne w grach komputerowych i organizują konkursy dla specjalistów. Firmy decydują się także na system premii dla pracowników za polecenie kogoś do pracy.

Wciąż jednak tym, co przede wszystkim przyciąga specjalistów IT, są możliwość rozwoju i zarobki. Raport „Sytuacja zawodowa programistów” wskazuje, że dla 80 proc. specjalistów IT to właśnie wynagrodzenie odgrywa główną rolę przy wyborze pracodawcy.

Zarobki programistów w skali całego społeczeństwa są zdecydowanie wyższe. Najczęściej zarabiają jak średniej klasy menadżerowie, czasami nawet więcej, wszystko zależy od technologii, jaką się posługują. To zawód bardzo atrakcyjny. W ogłoszeniach podanych jest dużo szczegółów ofert: zarobki, kompetencje, których potrzebuje pracodawca, znacznie więcej informacji w porównaniu ze zwykłymi ogłoszeniami o pracę. Widać większą motywację ze strony pracodawców. Im więcej kompetencji, większe doświadczenie, tym te zarobki są wyższe – podkreśla ekspertka Connectis.

Z raportu wynika, że średnie zarobki programistów wynoszą 5–10 tys. zł na rękę. Co trzeci (28 proc.) dostaje mniej niż 5 tys. zł, ale co piąty (18 proc.) – 10–15 tys. zł. Kobiety przeważają w grupie najmniej zarabiających (38 proc.), mają też krótszy niż mężczyźni staż jako programiści – u blisko połowy nie przekracza 2 lat (przy 22 proc. w przypadku mężczyzn).

Można spekulować, że im więcej będzie narzędzi upraszczających pracę programistów, tym ta praca będzie łatwiejsza i bardziej dostępna dla szerszego grona. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że duża część zadań jest wyspecjalizowana i wymaga tak dużych nakładów pracy, że nie każdy chce się tak angażować, więc ci ludzie zawsze będą zarabiali sporo, na razie nie zanosi się na zmiany – analizuje Jarośkiewicz.

To szansa dla osób, które myślą o przebranżowieniu. Jak ocenia ekspertka, można w łatwy sposób sprawdzić swoje predyspozycje do zawodu, przede wszystkim korzystając z samouczków w internecie.

Jeżeli mamy smykałkę do myślenia logicznego, lubimy rozwiązywać zagadki, potrafimy patrzeć na sprawy i historie całościowo, to jest to dobry początek. To daje wskazówkę, że może się do tego nadaję. Można wówczas zacząć szukać szkolenia, które podniosłoby nam kompetencje i dało wgląd we własne umiejętności, żebyśmy mogli sprawdzić, czy jest to zawód dla nas – podkreśla Aleksandra Jarośkiewicz.

Źródło: newseria.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Miki
5 lata temu
Powiem to sąsiadowi który jest rolnikiem i kipesko mu się wiedzie. Przekwalifikuje się i wreszcie zacznie zarabiać. Całej Wsi powiem. Nawet księdzu. Każdy na informatyka.
chory kraj
5 lata temu
niech oddadza za studia! pokaz programisto co masz w garazu!
Mity i banalu...
5 lata temu
Tak, tak, powielajcie mity o zarobkach. To są zarobki ludzi, którzy poświęcili mnóstwo czasu na kodowanie! Podejrzewam, że w innych dziedzinach gdyby ktoś tak się tak przyłożył to by też zarobki skoczył! Zresztą większość gości, których znam nie ma studiów bo brakowało im przez to czasu na kodowanie xD
zuber82
5 lata temu
Najlepszymi programistami są Polacy i to oni zdobywaja laury na całym świecie ale nie w Polsce bo kto bendzie pracował za marny grosz a firmy benda sie bogacic jak zwykle na ludzkiej krzywdzie
Arbuz
5 lata temu
Zarobki podobne dla kierowcy zawodowego po podstawówce + prawo jazdy CE. Po co się uczyć języków programowania git-ów i 100 tys. innych rzeczy,skoro za tą samą kasę mozna pojeździć sobie po Europie ;)
Asia
5 lata temu
Latwiej napisac Nie zatrudniace pisowca. Chce jezdzic samochodem a nie furmanka
Pobory
5 lata temu
Pis oferuje bezplatne kursy na pisowca. Egzamin koncowy bedzie z jezdzenia furmanka dwukonnom I osiolkowa. Umiejetnosc szczyzenia owiec jest podstawa przyjecia na kurs
Mariusz
5 lata temu
Ostatnio byłem na wykładzie dla programistów prowadzonym przez speca z korporacji pod tytułem "Dlaczego was nie zatrudnię". Powiedział wprost, że firmy szukają wyłącznie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Programistów z doświadczeniem, ludzi, którzy pchną firmę na nowe tory, tak żeby nabrała przyspieszenia. Żeby stać się takim pracownikiem trzeba wiele lat pracować albo jako programista tzw. „Regular" albo "Senior". Nie szukają "Juniorów" bo trzeba ich uczyć, szkolić, zapewnić rozwój na odpowiednim poziomie. A to ogromne pieniądze, bo czas i szkolenia kosztują. Obecnie pracę Juniora wykonują skrypty napisane przez seniorów. Tak, tak właśnie tak powiedział ten prelegent. Czyli pełna automatyzacja a wkrótce dojdzie jeszcze sztuczna inteligencja, która zrobi pracę seniora. W artykule tym powinno być napisane, że brakuje wysoko wykwalifikowanych programistów „Seniorów” którzy nie chcą zmienić pracy! Branża programistyczna zrobiła się samolubna! Nie chce młodych!
Darme studia ...
5 lata temu
Jest wielu ludzi ktorzy narzekaja ze w ich miejscowosciach nie ma pracy po studiach....do diaska!!!!!!to po co te studia robicue!!!zeby zamulac na wioskach i prowincjach???!!!!studia darme i narzekaja...zaplaccie 90000$za studua jak ja to wam sie odechce lenistwa i narzekania i ulewania gardel po akademikach tania wodką....
Wirtułos
5 lata temu
Bylem murazem z zawodu...niewiem po co chodzilem do budiwlanej zawodowki...nadgarstki wykonczylem,kolana tez i poszedlem po rozum do glowy w wieku 29lat poszedlem na studia i kursy programowania jednoczesnie tetaz mam 35lat dwa lata pi studiach zarobek roczny 78tys zl na czysto tyle kasy odlozylem..a niby jestem utalentowanym leniem..php backend te dprawy
bremen
5 lata temu
szukają zęby wyłapywać tych co handlują na allegro sami dzisiaj mówili w telewizji
Krzysiek
5 lata temu
Samouczki w Internecie i szkolenia. Żeby zostać programistą. Szanowni Państwo - czy Wy wiecie, co piszecie? Zdajecie sobie sprawę z tego, że tak "świetnie" wyszkolony pracownik napisze kiedyś (oby nie) oprogramowanie do windy czy tramwaju? Litości, bo chciałbym jeszcze troszkę pożyć...
CEO
5 lata temu
Zarobki za niskie w Polsce to i brak rąk do pracy.. Za granicą 4x wyższe i możliwość pracy mobilnej. Niestety, ale dopóki nie stawki nie wzrosną do poziomu EU zachodniej to będziecie szukać bez skutku.. I dobrze wam tak.. Powodzenia życzę..
h,m
5 lata temu
Teraz programista jak budowlaniec w powojennej Polsce.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić