Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

Zima trzydziestolecia w Europie. Prognoza pogody rozpętała burzę

197

Zima trzydziestolecia nadejdzie w Europie w sezonie 2019/2020, bo Słońce przejawia teraz najmniejszą aktywność w swoim cyklu - taką prognozę pogody opublikował popularny serwis pogodowy. Ale słynny szwajcarski ekspert od zjawisk meteorologicznych wręcz wyśmiał teorię wysnutą przez Amerykanów. I nie przebierał w słowach.

Zima trzydziestolecia w Europie. Prognoza pogody rozpętała burzę
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Swoją mocną opinię wygłosił Jörg Kachelmann. Jest on jednym z najbardziej znanych specjalistów zajmujących się zjawiskami pogodowymi w Szwajcarii i krajach niemieckojęzycznych. Skalę popularności pokazuje m.in. jego konto na Twitterze, które obserwowane jest przez ponad 134 tys. osób. To właśnie w sieci 61-latek skomentował doniesienia o nadchodzącej "zimie trzydziestolecia".

Ekspert zadrwił z teorii wpływu cyklu słonecznego na mroźną zimę. Zakłada ona, że cykl Słońca trwa 11 lat i w tym czasie jego aktywność zmienia się od najniższej do najwyższej. Meteorolodzy z popularnego na całym świecie serwisu pogodowego weather.com twierdzili, że centralna gwiazda Układu Słonecznego jest obecnie na etapie właśnie najmniejszej aktywności. Z tymi słowami nie zgadza się Kachelmann. Specjalista uważa, że teoria ta jest całkowicie "szalona".

Kanał Weather Channel przewiduje rekordową zimę w Europie ze względu na brak aktywności słonecznej. My, Europejczycy, mamy ubaw z wyścigu o najbardziej skrajną i szaloną prognozę pogody. Wszyscy jesteście do niczego - napisał Jörg Kachelmann na Twitterze.

Według Szwajcara zimy trzydziestolecia nie będzie. Jörg Kachelmann przekonuje też, że arktyczny mróz nie dotknie Europy. Mają temu przeczyć temperatury, jakie odnotowano w październiku, a były one znacznie powyżej średniej.

Zobacz także: Zobacz też: Śnieżyca na szlaku w Tatrach. Nagranie turysty

Teorii cyklu Słońca przeczyć mają też przewidywania Amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Eksperci twierdzą, że zima w Europie będzie łagodna i ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić