REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright http sp. z o. o. -Reklama -Regulamin -Prywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
TV
WP
TVP1
TVP2
4FUN
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Jan Muller12.08.17 (15:24)

Zmutowali mrówki. Efekt zmian w genach zaskakuje

Naukowcy stworzyli nowy typ mrówek mutantów, które zamiast tworzyć zgraną kolonię, rozłażą się na wszystkie strony. Wszystko dlatego, że przestały czuć zapach innych.
Wikimedia Commons CC BY

Owadom wycięto gen o nazwie Orco. Odpowiedzialny jest za receptory zapachu, których mrówki mają nawet kilkaset. Transgeniczne stworzenia po zabiegu wprowadzono ponownie do kolonii. Mutanci gatunków Harpegnathos saltator i Ooceraea biroi zamiast integrować się z resztą kolonii zwyczajnie rozpierzchały się. Do tego zachowywały się niespokojnie, często działając samolubnie.

Przestały się socjalizować, tylko łaziły bez celu - mówi Daniel Kronauer, biolog z uczelni Rockefellera i autor badania opisanego w piśmie "Cell".

REKLAMA

Badacze wzięli na warsztat DNA dwóch gatunków mrówek. Pierwsze "klasycznie" pracują na rzecz królowej. Drugie są nietypowe, bo ich kolonie nie mają królowych. Tam każda mrówka może złożyć niezapłodnione jajo. Rozwija się z niego idealny klon matki.

Celem było stworzenie większej liczby królowych zdolnych do wypuszczania na świat nowego pokolenia mutantów. Żyją one 10 razy dłużej od reszty owadów w kolonii. Tymczasem w proch obrócono całą mrówczą strukturę społeczną - donosi rt.com.

Gdy kolonia Harpegnathos saltator traci swoją królową, żołnierze pojedynkują się na swoje antenki, walcząc o miejsce na tronie. Zwycięzca zostaje "pseudo królową". Transgenicznie zmienione mrówki nadal walczyły, nadal składały jajka, ale już mniejszą ich liczbę. Do tego były słabymi matkami. A żołnierzom już nie chciało się tak intensywnie walczyć.

Kolonia transgenicznych Ooceraea biroi też zaczęła się dziwnie zachowywać. Mutant samotnik zakradał się do "żłobka" i wykradał jajko, po czym gładził je swoimi czułkami.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij