Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

230 tys. Polaków dostanie wezwanie. Sprawdź, czy możesz być na liście

243

Wiadomo, że od stycznia ruszy kolejna tura powołań do stawienia się przed komisją wojskową. Ministerstwo Obrony Narodowej podaje, że wezwania otrzyma nawet 230 tysięcy osób. Zaskakujące jest, że wśród nich będą również starsi mężczyźni!

230 tys. Polaków dostanie wezwanie. Sprawdź, czy możesz być na liście
230 tysięcy osób stawi się w tym roku przed komisjami wojskowymi (Pixabay)

Komisje wojskowe zaczną (za pośrednictwem organów samorządowych) wysyłać wezwania potencjalnym poborowym już od 1 stycznia 2024 roku. Na liście powołanych do stawienia jest 230 tysięcy kobiet i mężczyzn.

Największą część tej liczby stanowią młodzi ludzie, którzy dopiero ukończyli 19 rok życia. Jednak kategorię wojskową odbiorą również starsi.

Na liście mogą być nawet 60-latkowie! Ci należą do ostatniej kategorii osób, które nie mają jeszcze kategorii wojskowej, a chcą uregulować stosunek do służby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityka migracyjna. "Poza jakąkolwiek kontrolą"
Przed komisją stawią się m.in. osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, powołując się na ustawę o Obronie Ojczyzny.

Poza tym na liście wezwanych na komisję są także kobiety urodzone w latach 1997 - 2005, które mogą być przydatne do służby wojskowej, osoby uznane czasowo za niezdolne do pełnienia służby wojskowej (w celu ponownej weryfikacji) i mężczyźni urodzeni w latach 2000-2005 (jeżeli nie mają jeszcze przydzielonej kategorii).

Co grozi za niestawienie się na komisji?

Termin wyznaczony przez komisję jest obligatoryjny, ale powołany może zmienić go jeżeli poda ważny powód niestawiennictwa.

Samowolne niepojawienie się na komisji może skutkować poważnymi problemami. Osoba, która bez usprawiedliwienia nie przyjdzie na kwalifikację, może zostać doprowadzona przez policję i ukarana bardzo wysoką grzywną!

Przypomnijmy, że każdy potencjalny poborowy otrzyma kwalifikację wojskową. Żadna nie oznacza powołania do wojska, tylko gotowość do ewentualnej służby. Komisje zaczynają swoją pracę od 1 lutego 2024 roku, natomiast koniec weryfikacji zaplanowany jest na 30 kwietnia 2024 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić