aktualizacja 

500 plus na dzieci z Ukrainy. ZUS podał, ile wniosków już wpłynęło

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i wypłacał świadczenie wychowawcze z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. Tylko w woj. lubelskim wpłynęło do ZUS ponad 9 tys. wniosków o 500+ na dzieci z Ukrainy.

500 plus na dzieci z Ukrainy. ZUS podał, ile wniosków już wpłynęło
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Świadczenie 500+ mogą otrzymać obywatele Ukrainy, którzy zamieszkują na stałe w Polsce. Obywatel Ukrainy starający się o świadczenie 500+ powinien dołączyć do wniosku dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce i dostęp do rynku pracy. Świadczenie w postaci 500 Plus rodzic może otrzymać na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, jeśli dziecko mieszka z nim wspólnie oraz pozostaje na jego utrzymaniu.

Świadczenie 500+ przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 lat:

  • obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który po 23 lutego 2022 r. przybył wraz z dzieckiem z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelce Ukrainy albo żonie obywatela Ukrainy, która po 23 lutego 2022 r. przybyła z Ukrainy do Polski w związku z działaniami wojennymi, a dziecko urodziło się w Polsce,
  • obywatelowi Ukrainy albo małżonkowi obywatela Ukrainy, który zamieszkał w Polsce przed 24 lutego 2022 r., ale dziecko, na które ubiega się o świadczenie, przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi,
  • obywatelowi innego państwa (np. Polski), który na podstawie orzeczenia polskiego sądu sprawuje opiekę nad dzieckiem, które jest obywatelem Ukrainy i przybyło z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Świadczenie 500+ przysługuje w wysokości 500 zł miesięcznie na dziecko.

Obywatele Ukrainy wniosek o świadczenie 500+ mogą złożyć elektronicznie przez PUE ZUS, portal Emp@tia oraz przez bankowość elektroniczną wielu polskich banków. Rodzic starający się o świadczenie 500 Plus może również przyjść do dowolnej placówki ZUS, gdzie uzyska pomoc w wypełnieniu i złożeniu wniosku przez portal PUE ZUS.

Jak podaje portal lublin112.pl do 6 kwietnia z woj. lubelskiego wpłynęło do ZUS prawie 7,1 tys. wniosków o świadczenie 500+ dla 11,5 tys. ukraińskich dzieci – na bieżący okres wypłat. Rodzice i opiekunowie złożyli również niemal 2,2 tys. wniosków o świadczenie na 3,5 tys. dzieci – na kolejny okres wypłat. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Lublina (1,9 tys.) i powiatów: puławskiego (725), zamojskiego (523), biłgorajskiego (521) oraz lubartowskiego (506).

Zobacz także: Były ambasador krytycznie o Konfederacji. "Przykre i całkowicie niegodne"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić