500 plus na... wnuka? Babcie, to niespodzianka od rządu!

20

Od 1 lutego 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyjmuje wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Tymczasem "Fakt" podaje, że o wsparcie mogą ubiegać się nie tylko rodzice, ale i dziadkowie. Wiadomo, w jakim przypadku jest to możliwe.

500 plus na... wnuka? Babcie, to niespodzianka od rządu!
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Program 500 plus cieszy się niemałą popularnością. 1 lutego wystartował nabór wniosków na kolejny okres świadczeniowy. Polacy zareagowali niemal natychmiast - wypełnili już blisko milion formularzy. To niewątpliwie zawrotny wynik.

Co do zasady o świadczenie mogą ubiegać się rodzice dziecka do 18. roku życia. Tymczasem wyszło na jaw, że takie wsparcie może być wypłacane również dziadkom, o czym poinformowali eksperci z ministerstwa rodziny, odpowiadając na pytania czytelników "Faktu".

Zostałam rodziną zastępczą dla 8-letniego wnuka. Czy sprawując pieczę mogę złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze? Gdzie złożyć taki wniosek? - tak brzmiało pytanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szok emerytalny narasta. "Ludzie nie są przygotowani na to, co ich czeka"

Okazuje się, że babcia jak najbardziej może postarać się o 500 plus. - Tak, może pani złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze na wnuka, gdyż przysługuje ono także rodzinom zastępczym. Wnioski składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych drogą elektroniczną przez portal PUE ZUS - na odpowiednim formularzu SW-O - przekazali przedstawiciele resortu rodziny, cytowani przez "Fakt".

Jak ubiegać się o 500 plus?

Trwa nabór wniosków o wsparcie w formie 500 plus na kolejny okres. Złożenie dokumentów i spełnienie warunków pozwoli na uzyskanie świadczenia na czas od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Wnioski należy kierować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jest to możliwe za pośrednictwem trzech kanałów:

  • portalu PUE ZUS
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
  • bankowości elektronicznej

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Pieniądze są wypłacane co miesiąc w formie przelewu.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić