Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
CHE
|

Babcia+. Czy węgierski pomysł może się udać także u nas?

6
Podziel się

Z ziemi węgierskiej do Polski - dyskusja o świadczeniu, którego wprowadzenie niegdyś rozważała szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska, wraca za sprawą jej następczyni Marleny Maląg. Czy zasiłek dla dziadków za opiekę nad wnukiem może się u nas przyjąć?

Babcia+. Czy węgierski pomysł może się udać także u nas?
Program "Babcia+" ponownie na językach
bETbDDaZ

Szefowa resortu rodziny Minister Marlena Maląg w poniedziałkowej rozmowie z Radiową Jedynką zdradziła, że polski rząd bacznie przygląda się węgierskim rozwiązaniom w sektorze prorodzinnym. Szczególną uwagą cieszy się tamtejsze świadczenie pozwalające dziadkom na przejęcie opieki nad dziećmi w wieku 1-3 lat.

Samo rozwiązanie miałoby na celu odciążyć rodziców, którzy stoją przed dylematem, czy powinni wrócić do pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Tym samym pobierany do tej pory przez mamę lub tatę dodatek spływałby na dziadka lub babcię.

bETbDDbb

Jak się jednak okazuje, dodatku "Babcia+" nie można łączyć z emeryturą ani pracą, a do tego w przypadku pobierania świadczenia obowiązują pewne limity.

Pytana o wdrażanie węgierskich rozwiązań na polskim gruncie, Maląg wskazała, że póki co są one jedynie analizowane w różnych wariantach razem z wpływem na podniesienie dzietności w poszczególnych krajach.

"Babcia+". Jak wygląda sytuacja polskich emerytów?

Na wysoką emeryturę w Polsce mogą liczyć tylko te osoby, które jeszcze długo po osiągnięciu wieku emerytalnego na emeryturę nie przechodzą. Jednak do rekordowych świadczeń potrzeba także bardzo wysokich zarobków.

bETbDDbh
- Im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta - tłumaczy Karol Jagielski z ZUS.

Liczba emerytów i rencistów w Polsce stale rośnie. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego, w 2017 roku było ich prawie 9 mln, z czego 6,4 mln osób na emeryturze.

Zobacz także: Atak na konto Marleny Maląg. Andrzej Zybertowicz komentujeB
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETbDDbC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
emerytka
7 miesięcy temu
pis znowu rozdaje kase aby na nich glosowac
monia
7 miesięcy temu
Dodatku "babcia+" nie można łączyć z emeryturą ani z pracą, wprowadzić żeby nie dać, kiełbasa wyborcza
raelista
7 miesięcy temu
U nas się nie przyjmie - Jarek by nie dostał.
bETbDDbD
maria
7 miesięcy temu
Niech młodzi sami wychowują swoje dzieci A dziadkom dać spokój. Za żadne skarby.
Robert
7 miesięcy temu
Dlaczego nie zrobia w takim razie pensji+ znowu podwyżki skad ludzie maja nabrac tyle kasy,maly karakan chyba cos obiecal z najniższą krajowa i co lipa tylko same podwyżki co to za chory kraj
ckcchklllllll
7 miesięcy temu
super z kieszeni pomysłodawców
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić