o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Minister Czarnek o zmianach w edukacji. Mówi o wojnie

133
Podziel się

Znowu głośno o ministrze edukacji i nauki Przemysławie Czarnku. A raczej - o jego pomysłach. Wokół nowych "priorytetów edukacji" i nowej dyscypliny naukowej narosło wiele kontrowersji. Sam minister, w rozmowie z o2.pl przekonuje, że "widzimy wszyscy, co się dzieje na ulicach" i wyjaśnia, co mają na celu proponowane zmiany.

Minister Czarnek o zmianach w edukacji. Mówi o wojnie
Przemysław Czarnek o zmianach w edukacji (East News, Bartlomiej Wojtowicz)
bEilQduJ

Według słów ministra, jednym z priorytetów edukacji na przyszły rok szkolny będzie wychowanie do życia w rodzinie. Minister poinformował o tym podczas trwającego od niedzieli kongresu nauczycieli tego przedmiotu.

Jego słowa wywołały co najmniej zdziwienie komentatorów. Sceptycznie odniósł się do nich np. Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

bEilQduL
Wydaje mi się, że to priorytet, ale pana ministra, nie nauczycieli czy uczniów. Sądzę, że mamy w tej chwili ważniejsze sprawy, np. wyrównywanie tych różnic i problemów, które uwidoczniła edukacja zdalna - powiedział w rozmowie z o2.pl.
Zobacz także: Przemysław Czarnek naciska na powrót do szkół? "Nie tylko on"

Minister: Kryzys rodziny

Zwróciliśmy się do ministra z prośbą o komentarz.

bEilQduR
Wychowanie do życia w rodzinie nie jest żadną nowością, jest obecne w szkołach od ponad 20 lat. Uznałem, że trzeba wzmacniać ten przedmiot, zachęcać dzieci, młodzież do uczęszczania na te zajęcia, wzmacniać nauczycieli tego przedmiotu, dać im możliwość gruntowniejszego kształcenia, rozwoju, uzyskiwania kwalifikacji - mówi o2.pl minister.

Przekonuje, że planem Ministerstwa Edukacji i Nauki jest utworzenie 10 ośrodków kształcących nauczycieli. Mają one powstać w centrach doskonalenia nauczycieli. Jak wyjaśnia nadanie akurat temu przedmiotowi statusu priorytetu?

bEilQduS
Oceniam to jako istotne, bo widzimy wszyscy, co się dzieje np. na ulicach. Mamy do czynienia z wojną kulturową, a nie ma w mojej ocenie nic ważniejszego, niż rodzina i z tego powodu uważam, że WDŻ powinno być wzmocnione. Zauważam potrzeby, wyartykułowane przez nauczycieli tego przedmiotu na ich kongresie - przekonuje dalej szef MEiN.

Dodaje również, że wychowanie do życia w rodzinie ma być priorytetem, bo "mamy do czynienia z kryzysem rodziny". Ale wskazuje i na inne priorytety, jak np. zwiększenie sprawności fizycznej uczniów.

Nowa dyscyplina naukowa - biblistyka

W niedzielę, minister zapowiedział również utworzenie nowej dyscypliny naukowej: biblistyki. Jak nietrudno się domyślić, jest to dyscyplina mająca badać Biblię. Zapytaliśmy szefa resortu także o to.

bEilQduT
Chcemy w ramach dziedziny teologii wyodrębnić nową dyscyplinę, co pozwali naszym naukowcom współpracować na wyższym poziomie i nawiązywać dialog badawczy z takimi ośrodkami jak np. Jerozolima - powiedział min. Czarnek.

Szef resortu edukacji dodał, że Polska ma wielu dobrze wykształconych, m.in. w Rzymie i Jerozolimie biblistów. A jaki jest w jego ocenie cel utworzenia takiej dyscypliny?

Wyodrębnienie tej ważnej dyscypliny teologicznej pozwoli na wzmocnienie i ukształtowanie polskiej szkoły biblistycznej, jako jednego z czołowych ośrodków badań nad Pismem Świętym - stwierdził Przemysław Czarnek.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEilQdvm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(133)
Pedro50
2 miesiące temu
Najlepiej przysposobienia do życia w rodzinie nauczą księża, tylko o tym zapomniał powiedzieć.
ccc
2 miesiące temu
Nacisk na naukę języków, matematyki, fizyki i chemii. Reszta symbolicznie lub łączone i do wyboru. Najważniejsze to postęp i rozwój.
mat
2 miesiące temu
Na zachodzie są różne poziomy szkół podstawowych, jedne dla pracowitych inne dla leniwych. Pracowici przeważnie uczą się dalej.
bEilQdvn
mat
2 miesiące temu
Poziom matematyki w szkole podstawowej to tragedia a średnia to skandal. Sprawdźcie ile dzieci po szkole podstawowej nie umie tabliczki mnożenia, sądzę że ponad 50%. W sklepie każdy ich oszuka, nie wspomnę o kolejności działań czy ułamkach. Pozwalniano b. dobrych nauczycieli i zmieniano program aby dzieci zróżnicować tak aby rodzice nie narzekali i były dobre stopnie. Matematykę trzeba dostosować ale też trzeba uczyć i to każdego dnia a nie 2 lub 3x w tygodniu. W Anglii matematyki mają dużo więcej godzin niż w Polsce.
Dymer
2 miesiące temu
Weźcie tego gościa przewieźcie do Tworek. Na cito!
lucyna
2 miesiące temu
Minister minął się z powołaniem.
bucek
2 miesiące temu
Brak cenzuralnych słów na tego pana ministra ...
alla
2 miesiące temu
zamiast uczyc o zagrozeniach o antykoncepcji, to beda doprowadzac do wiekszych dramatów młodzieży
Pierre
2 miesiące temu
możemy powiedzieć że od ul nowy świat do kolumny zygmunta a tam jest uw mamy bardzo miłe studentki i kulturalną młodzież ...byłem raz na spacerze i spotkałem mnóstwo bardzo sympatycznych ludzi ...dużo młodzieży i ten urok piękny dam i studnetek jest bardzo zadowolony z dobrej młodzieży...fajnie mieć pod ręką zgrany zespół..i miłe studentki..
fff
2 miesiące temu
dramat i ciemnogród p.ministra kolejna kompromitacja
babcia
2 miesiące temu
a to teraz niemogą badać bo nie ma biblistyki ?? usmiałam się ale przez łzy...
Justa
2 miesiące temu
Przeciez ten typ nie poyrafi sie podpisac a co dopiero vos madrego wymyslic. Dziwne bo urodzilam sie jeszcze za czasow tego tzw strasznego komunizmu i jakos zostalam wychowana na porzadnego czlowieka a odkad jest religia i drecza tych uczniow papiezem i kosciolem a teraz jeszcze rodzina yo wzrasta agresja a co gorsza glupota. No ale jaki minister takie jego owiwczki
Trep
2 miesiące temu
Jestem za przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej, wszystkie Julki, Oskary i inne miernoty do wychowania.
bEilQdvf
Eja
2 miesiące temu
Kazdty kolejny minister edukacj był gorszy od poprzedników - ale Czarnek osiągnął dno...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić