Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Arkadiusz Jastrzębski
|
aktualizacja

Beata Szydło: nie cofniemy się

147
Podziel się:

Wszyscy chcemy żyć w sprawiedliwej Polsce, dlatego chcemy zreformować sądy. Nie cofniemy się z drogi naprawy państwa, nie ulegniemy naciskom, podszeptom - powiedziała w wieczornym orędziu premier Beata Szydło. Jej wystąpienie wyemitowała telewizja publiczna.

- Weto pana prezydenta spowolniło prace nad reformą; co więcej, zostało potraktowane jako zachęta przez tych, którzy walczą o utrzymanie niesprawiedliwego systemu - stwierdziła Szydło. Przypomniała, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, idąc do nich m.in. z hasłem konieczności zmian w sądownictwie. - Mimo powszechnego oczekiwania reformy sądownictwa przez 28 lat III Rzeczpospolitej nikt tego nie zrobił - mówiła.

- Wsparcie, które tak licznie dostawaliśmy od Polaków było niezwykle potrzebne. Za to chcę serdecznie Państwu podziękować - dodała premier.

Premier zwracała uwagę, że wielu Polaków zostało skrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości, o czym, jak mówiła, przekonuje się codziennie podczas spotkań z wyborcami. - Polacy proszą mnie o interwencje, bo są bezradni w starciu z korporacją sędziowską - mówiła.

- Decyzja prezydenta mogła być niezrozumiała dla czekających na dobrą zmianę. Dlatego tym bardziej winniśmy być dziś jednością - powiedziała szefowa rządu. Do zwolenników i działaczy PiS apelowała, aby "zrezygnować ze swoich osobistych i politycznych ambicji, a skupić się na tym, czego Polacy od oczekują".

- Chcemy dialogu i współpracy, ale nie zrezygnujemy z trzech postulatów, bez których głęboka reforma sądownictwa się nie uda. Chcemy państwa prawa, a nie państwa prawników. Nie traćcie wiary. Zapewniam was, że wypełnimy nasze zobowiązanie. Naprawimy Polskę - mówiła premier. - Nie możemy ulegać naciskom ulicy i zagranicy - stwierdziła.

- Skuteczne zmiany muszą mieć nie tylko charakter instytucjonalny, ale także szeroki charakter personalny. Ludzie, którzy czynili zło albo przynajmniej na zło się zgadzali, polskiego wymiaru sprawiedliwości nie zmienią - powiedziała Beata Szydło.

- Tak jak pamięć historyczną budujemy na prawdzie, tak jedność winniśmy budować w oparciu o równość wobec prawa - dodała.

- Chcemy dialogu i współpracy, ale nie zrezygnujemy z trzech postulatów, bez których głęboka reforma sądownictwa się nie uda - podkreślała Szydło. Jak mówiła, po pierwsze, muszą odejść ci, "którzy odpowiadają za dotychczasowe fatalne praktyki, którzy uczestniczyli w nich czynnie, albo się na nie zgadzali".

- Po drugie, muszą nastąpić zmiany, które sprawią, że sędziowie będą odpowiadali za łamanie prawa; dziś są praktycznie bezkarni. Po trzecie, ludzie muszą mieć kontrolę nad działaniami sądów. Musimy przywrócić realny trójpodział władzy - mówiła szefowa rządu.

Decyzja Andrzeja Dudy

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zdecydował o zawetowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym i KRS. Jak argumentował, nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł w jakikolwiek sposób ingerować w pracę SN. "Podejmuję tę decyzję z wielkim poczuciem odpowiedzialności za polskie państwo" - oświadczył.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował, że prezydent podpisze natomiast ustawę o ustroju sądów powszechnych - trzecią uchwaloną przez parlament w ostatnich tygodniach dotyczącą zmian w wymiarze sprawiedliwości.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm, dzisiaj wybierają ich środowiska sędziowskie. Nowa ustawa o SN przewiduje m.in. przeniesienie sędziów w stan spoczynku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(147)
Cwaniaki
5 lata temu
Dlaczego maz klamczuszki nie rozlicza sie z dotacji uninych na szkole.Czyzby byly wyjatki .Proponuje to sprawdzic .To jest pisowska hipokryzja .Kadego by sprawdzili i opluli tylko nie siebie.
Wies spiewa i...
5 lata temu
Klamczuszka nauczyla sie klamac i powtarza nic nie znaczace frazesy a glupi lud to kupuje.PORAZKA.Szczyt hipokryzji powiatowej .
Donald
5 lata temu
Poprzednie ekipy rządowe zrobiły sobie z Polski prywatny folwark , dlatego PIS ma teraz co robić , a każda świnia oderwana od koryta kwiczy. Tak trzymać , naród jest z Panią !!!!!
Gość
5 lata temu
Jak ja lubię, jak ktoś mówi prosto z mostu i nazywa sprawy po imieniu. Za to lubię panią premier. Wcześniej słuchałem jakichś mglistych, niezrozumiałych zapewnień, że wszystko dla mnie, gdy tymczasem dookoła się waliło. Jednym słowem, ściemniali. A tu kawa na ławę, konkretnie. I niech sobie łykacze kitu, zwolennicy ,,opozycji" plują, w końcu skoro kupili te tandetne kawałki Schetyny, Kijowskiego, Petru i innych ściemniaczy, nie można od nich za dużo wymagać.
janusz
5 lata temu
nie cofaj się bo wpadniesz we własne odchody! nie trawię tej aktywistki partyjnej rodem z głębokiego PRL albo Korei Płn!
ja
5 lata temu
Co drugi z pisu to prawnik. Zajmnijcie sie lamaniem prawa przez bez karnych politykow jak kurski lub wszystkomogacy rydzyk
s
5 lata temu
Bardzo dobrze.
Grzegorz
5 lata temu
Pani Premier! Tak trzymać! Nie cofajcie się z raz obranej drogi naprawy tego chorego ustroju. Moje pełne poparcie.
pol
5 lata temu
Najbardziej usłużna osoba wobec Kaczyńskiego, bezbarwna i cholernie nudna.
Andrzej
5 lata temu
Najwyraźniej tylko to potrafią ! Dzielić , obrażać nie tylko większą cześć Polaków ale również większą cześć Europy i Rosję. Zamiast reformować, zwiększać PKB, rozwijać przemysł i Polską myśl techniczną podjudzają, straszą , dzielą Polaków i już nawet nie obiecują żadnych reform bo pomysłów brak. Na razie wszyscy politycy pis nastawieni się na krzyczenie "komunista" na każego kto ma odmienne zdanie niż oni :)
Piotrek
5 lata temu
Pani Szydło !!! Cofniecie się i to dość mocno wstecz za dwa lata ! Polacy są pamiętliwi !!! Nie lubią być pomiatani , poniżani przez arogancje władzy ! Polacy są dumi nie nie lubią gdy ich się nazywa "Ulicą" czy "Gorszym sortem" !! Wypędziliśmy Rosjan w czasie komunizmu to i nie powinno być problemów z PiS.
Anna
5 lata temu
"Wszyscy chcemy żyć w sprawiedliwej Polsce, dlatego chcemy zreformować sądy." - a kogo Pani Premier ma na myśli mówić wszyscy ? Tym razem Zwykłych Polaków + Ulicę + Gorszy Sort + Prezydenta ?? A może tak jak zwykle tylko zwykłych polaków w których się tak bacznie wsłuchuje tz. elektorat PiS kupiony za pieniądze podatników od "Ojca" Rydzyka i jego mediów ??
ahg
5 lata temu
Kobieto zrob chociaz raz dobry krok i sie cofnij sie
oo
5 lata temu
Która część społeczeństwa tego chce bo na mój chłopski rozum te ustawy nie usprawniają sądów tylko zmienia kto decyduje o stołkach i kto jest słusznej orientacji politycznej.Czemu każda słuszna zmiana prawa kończy się na łamaniu i podporządkowaniu prawa i ludzi . Co za kraj co za demokracja kiedyś jak się protestowało 1 policjant lub wcale na 10 000 manifestantów a teraz gdzie my brniemy????
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić