Oszustwo "na czternastkę". ZUS ostrzega: przestępcy zwęszyli okazję

3

Uwaga na oszustów, którzy podszywają się pod pracowników ZUS. Oferują pomoc przy składaniu wniosków o 14. emeryturę, choć by ją dostać, niczego składać nie trzeba.

Oszustwo "na czternastkę". ZUS ostrzega: przestępcy zwęszyli okazję
Wypłaty dodatków już wkrótce, ZUS ostrzega: uwaga na oszustów (Adobe Stock)

Jak informuje ZUS, do jednej z klientek zadzwoniła oszustka, która podszywała się pod pracownika, oferując pomoc przy wypełnieniu wniosku o czternastą emeryturę. Próbowała nakłonić emerytkę do podania danych osobowych. Emerytka odmówiła, tłumacząc się, że sprawami urzędowymi zajmuje się jej córka, która teraz jest w pracy.

ZUS przypomina, że 14. emerytura to świadczenie wypłacane z urzędu. Każdy, kto jest do niego uprawniony, dostanie je automatycznie. Jeśli koś dzwoni i oferuje swoją pomoc przy wypełnianiu wniosku o "czternastkę", zapewne jest oszustem.

Chciałbym przestrzec, że pracownicy ZUS nie dzwonią w sprawie czternastej emerytury i nie proponują pomocy przy wypełnianiu wniosku, ponieważ czternastą emeryturę ZUS wypłaci z urzędu wraz z listopadowym świadczeniem.

-Mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00. O każdej próbie oszustwa należy również niezwłocznie powiadomić policję.

Czternasta emerytura

14. emerytura trafi do klientów ZUS wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. Tzw. czternastka w 2021 roku wyniesie 1250,88 zł brutto.

Czternastka będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Pełną kwotę otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł.

Inne świadczenia

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura to kolejne dodatkowe świadczenie, które zostanie wypłacone przez ZUS. W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. 13. przysługuje w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

Autor: WZI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić