Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Bolesna kara za rutynową czynność. Nawet 500 zł

160

Przedłużająca się susza doprowadziła do tego, że niektóre gminy w Polsce wprowadziły już zakaz podlewania ogródków i trawników. Za zlekceważenie tego postanowienia grożą dotkliwe konsekwencje.

Bolesna kara za rutynową czynność. Nawet 500 zł
Dotkliwa kara za podlewanie ogródka (Adobe Stock)

Niepokojące informacje przekazał rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Ekspert podał, że w całej Polsce występuje susza glebowa. Utrzymujące się wysokie temperatury mogą natomiast skutkować wydaniem pierwszych w 2024 roku ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną!

Są takie miejsca na mapie Polski, jak na przykład Piła czy Zielona Góra, w których to od początku maja nie zanotowano ani jednej kropli deszczu. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim i w Mławie spadło zaledwie 0,1 milimetra, a w całej centralnej części kraju spadło do jednego milimetra deszczu - oznajmił Walijewski, cytowany przez Polskie Radio.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ada Fijał o zarobkach. Ile jej zdaniem trzeba zarabiać, aby godnie żyć?

Problem na uwadze mają lokalne władze. By nie pogorszyć sytuacji, apelują o oszczędzanie wody. Pojawiają się nawet zakazy podlewania ogródków wodą z sieci wodociągowej. Taki ruch poczyniły już gminy: Borkowice, Koneck, Brwinów czy Nieporęt.

Niewątpliwie warto zweryfikować, czy na podobny krok nie zdecydowała się twoja gmina. W przypadku złamania zakazu można dostać dość dotkliwy mandat.

Zakaz podlewania. Co grozi za nieprzestrzeganie?

Za naruszenie zakazu podlewania trawników oraz ogródków wodą z wodociągów można dostać karę grzywny lub naganę. Grzywna może wynieść nawet 500 zł.

Znacznie surowsze sankcje przewidziane są za nielegalne podłączenie się do hydrantu, np. w celu nawadniania trawnika, co może skutkować karą w wysokości nawet 5 tys. zł. Wynika to z ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków - informuje serwis nowiny24.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić