Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Chcesz dostać 3 tys. zł? To musisz wiedzieć

27
Podziel się:

Budżety domowe zasili dodatek węglowy w wysokości 3000 zł. Otrzymają go te osoby, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Co zrobić, by uzyskać takie wsparcie?

Chcesz dostać 3 tys. zł? To musisz wiedzieć
Zdjęcie poglądowe (Getty Imges, Grazyna Palaszewska)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że dodatek węglowy przysługiwać będzie "gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego".

W zaproponowanym rozwiązaniu nie ma kryteriów dochodowych, a dodatek będzie przysługiwał również gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem otrzymania dodatku będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zaznaczono.

Wnioski o dodatek węglowy będzie można składać do gminy. Wzór będzie jednolity dla całej Polski, a nabór wniosków o wypłatę dodatku potrwa do 30 listopada 2022 roku.

Co jest konieczne, aby wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

Podpis pod projektem ustawy o dodatku węglowym w dniu 11 sierpnia złożył prezydent Andrzej Duda. Jest już zatem pewne, że takie wsparcie będzie wypłacane. Na razie nie wiadomo jednak, od kiedy możliwe będzie składanie wniosków.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy na swojej stronie internetowej, co jest konieczne, żeby wypełnić wniosek o dodatek węglowy.

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł.
Zobacz także: Dodatek węglowy to "zwyczajna ściema"? Ostre słowa posła PSL
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(27)
Wera
2 miesiące temu
Nam daja resztki wielkie waloryzację a sami biorą miliony
Wiolaola
2 miesiące temu
A ci co płacą za czynsze i ogrzewanie bo właściciel pali ale w roku 4 podwyżkę przynosi bo na węgiel nie ma to ci ludzie co mają zrobić ?
Berg
2 miesiące temu
Mam grill na Węgiel drzewny czy też dostanę 3000 zł.
Peter_M
2 miesiące temu
A za drewno też zapłacicie?
Anna83
2 miesiące temu
A jak złożyć wniosek gdy dom zamieszkują dwie rodziny. Jedni pala węglem a drudzy gazem.
Gazowiec
2 miesiące temu
Zastanawia mnie tylko dlaczego finansowane są źródła ciepła od których mamy odchodzić a o źródłach Eco do których jesteśmy zmuszani omijane są szerokim łukiem, a przecież te też poszły wysoko w górę i często gęsto trzeba było pod przymusem wymieniać kotły węglowe na np. gazowe zgodnie z ustawą
B27
2 miesiące temu
Ja kupilem niedawno 1 worek 500 kg polifoski i dwa wapna za 3300 zł wapnem obsialem 4 ha polifoski starczy na 2 ha. To dwie tony pszenicy co sprzedałem po 1600 zł na to poszło. Ziarno z centrali kosztuje 400 zł za 100 kg, paliwo po cos 7 zl. Kombajn w tym roku bral 600 zł za godzinę. Potem trzeba to spryskać pare razy a tu niedawno jakaś pisała że nie może spać po nocy bo jej warczą traktorami. Jak Ci nie pasuje Psze Pani to nie jedz bułek i chleba.
Irmina
2 miesiące temu
Czy wy ludzie nierozumiecie że oni dają tylko swoim wyborcom czym pali wieś węglem a reszta się nie liczy
Taka sytuacja
2 miesiące temu
PESELe osób zamieszkujących? Pogięło was? Dostaliście moje dane podczas rejestracji w CEEB i jeszcze wam mało? Najpierw zróbcie porządek z dostępnością węgla przez stronę PGG, bo na to wyłudziliście ode mnie dane osobowe, węgiel na stronie odparowuje, jak saletra w porcie bejruckim, a ciężarówki ze składów opału węgiel wywożą bez żadnego problemu.
Bogusia
2 miesiące temu
W tym roku dostaną dofinansowanie a w następnym oddadzą jako podatek za palenie węglem...
Stasiek
2 miesiące temu
Widziałem kiedyś pisowca i to takiego prawdziwego w gumiakach i słoma wystaje
Jolaaaa
2 miesiące temu
CIEKAWE CI BY ZROBIŁA PLATFORMA...
Wieś niak
2 miesiące temu
Samolubni ludzie , kradną tylko dla siebie. Tylko ja muszę kraść dla mnie
Wniosek
2 miesiące temu
Chcesz dostać ? To PiS da.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić