Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. AZI
|

Coraz więcej szkół uczy zdalnie. Dla kogo zasiłek opiekuńczy?

56
Podziel się:

Z dnia na dzień przybywa dzieci, które uczą się w domach. Codziennie rośnie też liczba szkół, które przechodzą na nauczanie zdalne. W takim wypadku rodzicom dzieci, które uczą się w domu, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Podpowiadamy, jak się o niego ubiegać.

Coraz więcej szkół uczy zdalnie. Dla kogo zasiłek opiekuńczy?
Coraz więcej szkoł w Polsce przechodzi na tryn nauczania zdalnego (Artur Barbarowski)

Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że zdalnie lub hybrydowo działa już w blisko 2131 placówek. Większość, bo 2037, działa z kolei w trybie mieszanym. Sytuacja jest jednak dynamiczna, bo niemal każdego dnia przybywa placówek, które przestają pracować stacjonarnie. Kwarantanną obejmowani są nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele.

W przypadku przejścia na tryb zdalny, rodzicom dzieci, które wymagają opieki, przysługuje zasiłek opiekuńczy. Wyjaśniamy, jak go dostać.

Zobacz także: Masowe zwolnienia lekarskie. Prezes ZUS: "tylko w marcu 2,5 mln e-ZLA". Będą kontrole?

Zasiłek opiekuńczy - co musisz o nim wiedzieć?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa dziecka jest zamknięta z powodu COVID-19 lub działają w ograniczonym zakresie i dlatego nie mogą zapewnić dziecku opieki.

Na zasiłek mogą liczyć rodzice opiekujący się dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym dzieckiem, jeśli pociecha posiada orzeczenie o niepełnosprawności.

Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje jednak w sytuacji, gdy dziecko ma zapewnianą opiekę przynajmniej jednego z rodziców lub gdy opiekun korzysta z urlopu rodzicielskiego, wychowawczego albo jest bezrobotny.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci:

• do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

• do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

• do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zasiłek opiekuńczy – jaka kwota ? 

Sam zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. bazowego wynagrodzenia i jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Warto wiedzieć, że zasiłek opiekuńczy nie jest wliczany do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym.

Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że około 10 listopada w szpitalach będzie już ponad 11 tys. pacjentów z koronawirusem. Ewentualne obostrzenia mają być jednak wprowadzane regionalnie - zdaniem rządu sytuacja jest w tej chwili dynamiczna.

Zobacz także: Kiedy strefy żółte i czerwone? Wiceminister zdrowia enigmatycznie o nowych obostrzeniach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
qqq
9 miesięcy temu
Wszyscy sprzedawcy przechoza w trym pracy zdalnej, wyslemy Ci twoje zakupy w formie filmiku na yt. wszyscy kurierzy przechoza w tryb pracy zdalnej, zrobia zdjecie twojej paczki i wysla na maila/telefon. Po uj przechodza? sa jacys mniej odporni od innych czy co?
Normalna
9 miesięcy temu
Niezaszczepieni powinni być pociagnieci do odpowiedzialności finansowej
vcvc
9 miesięcy temu
Nasza oświata wymaga reformy i wymiany ludzi nią zarządzających. Powinno się zmienić system edukacji, który jest nastawiony na produkcję uległych pracowników i urzedników, zależnych od Państwa lub których można później ograbić podatkami i różnymi mechanizmami marnotrawstwa. Dlaczego w szkołach nie uczy się zarządzania pieniędzmi, skutecznego inwestowania? Dlaczego tak słabo stawia się na przedsiębiorczość? Przeczytajcie sobie ksią.żke "Emer.ytura nie jest Ci potzerbna"? by umieć zbudować sobie bezpieczeństwo finansowe.
janek
9 miesięcy temu
A co to jest wspomniany w artykule "tryn nauczania"?
& ania
9 miesięcy temu
W jakim świecie przyszło mi żyć... Najlepiej zamknijcie wszystko i wszystkich.. Zwykły Kowalski wychodzi na tym najgorzej,.. Inni dostają podwyżki, tarcze covidowe. Najlepiej to zlikwidujcie sejm, za dużo was tam.. Jesteście bardzo kosztowni nic nie robieniem.
Gosc
9 miesięcy temu
Dla niezaszczepionych rodziców NIE POWINNO BYĆ ZASIŁKÓW! To przez nich trwa pandemia, przez nich chorują ludzie, przez tracą dzieci innych!
Pozdro600
9 miesięcy temu
Podstawówek nie będą zamykać właśnie ze względu na konieczność płacenia zasiłku. Nie stać nas na to
covid&covid.z...
9 miesięcy temu
A wy dalej tym covidem żyjecie... ludzie gdyby to była prawda już dawno połowy ludzi by nie było... nie mielibyście czasu nawet się kłócić oto kto się szczepi a kto nie... kto nosi maseczki a kto nie... tyle tylko że za parę lat przez te extra szybkie i niby działające szczepionki sami stworzymy jakieś mutacje które nas wybiją...więc życzę powodzenia zaszczepionym i czekamy na na skutki uboczne lub kolejne lambdy, delty czy inne toataństwa które dzięki szczepienią się ujawnią jeszcze......
Mama
9 miesięcy temu
Powinno się zamknąć szkoły jaknajszybciej, bo po 1000 osób w jednym budynku się miesza przez wiele godzin, uczniowie, nauczyciele, administracja, stołówka,personel sprzątający do tego wszyscy dojeżdżają zatłoczonymi autobusami i tramwajami, jest coraz więcej chorych uczniów, w klasach czasem nie ma połowy uczniów i potem jak mają nadrobić? Przy zdalnym wszyscy mogą uczestniczyć
nauczyciel
9 miesięcy temu
Nauka zdalna ha ha, chyba analfabetyzm zdalny...
zalosne
9 miesięcy temu
Ucza? trening na lekcji WF to zdjecie z dwoma butelkami mineralnej, chcecie wiecej przykladow jak student za studenta zdawal egzamin... malo
Kasa
9 miesięcy temu
Dyrektorzy to jeszcze liczą nagrody z dnia edukacji narodowej
Po kwarantann...
9 miesięcy temu
Szkoły powinny natychmiast przejść na zdalna edukację.
Ola
9 miesięcy temu
5 klasa 5 dni kwarantanny .. Wrócili do szkoły na trzy !! dni.. znów SMS z sanepidu kolejne 7 dni kwarantanny ..niestety dzieci jeszcze nie poszczepione więc siedzimy w domu :)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić