Czarny Dunajec gorszy niż Tunezja. Polska słabiej wyszczepiona niż Seszele

80

W gminie Czarny Dunajec przeciw COVID-19 zaszczepiło się o 5 pp. mniej osób niż w Tunezji. Różnica jest taka, że w Polsce dostęp do szczepionek jest praktycznie nieograniczony, zaś w Afryce dramatycznie ich brakuje. Do dziś zaszczepiło się jedynie 4 proc. populacji kontynentu.

Czarny Dunajec gorszy niż Tunezja. Polska słabiej wyszczepiona niż Seszele
W Afryce zaszczepiono jedynie 4 proc. populacji kontynentu (Unsplash.com)

Jedynie 15 spośród 54 krajów Afryki zdołało w pełni zaszczepić przeciwko COVID-19 co najmniej 10 proc. swoich obywateli - poinformowała właśnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Połowa z 54 krajów Afryki z kolei zaszczepiła jedynie 2 proc. z całkowitej liczby swoich mieszkańców lub mniej.

Nierówność jest głęboko niepokojąca. Tylko 2 proc. z ponad pięciu miliardów dawek podanych na całym świecie podano w Afryce. Jednak niedawny wzrost dostaw szczepionek i zobowiązań pokazuje, że sprawiedliwsza globalna dystrybucja szczepionek wydaje się możliwa - powiedział dr Matshidiso Moeti, szef WHO na Afrykę.
Zobacz także: Niezaszczepieni najbardziej narażeni na czwartą falę? Prof. Horban: Większość zachoruje
Chociaż trzecia fala w Afryce osiągnęła swój szczyt w lipcu, spadek nowych przypadków jest w bardzo niski. Pandemia nadal szaleje w Afryce i nie możemy tracić czujności. Co godzinę 26 Afrykanów umiera na COVID-19 - dodał Moeti.

W Polsce dostęp do szczepionek jest praktycznie nieograniczony - każdy może się zaszczepić. Mimo to dwie dawki przyjęło zaledwie nieco ponad 51 proc. uprawnionych. To o wiele mniej niż na Seszelach, które nie są tak bogatym krajem, jak Polska (mają 9,67 tys. dolarów PKB na obywatela, w Polsce jest to prawie 17 tysięcy).

Na dodatek z danych na poziomie gminy wynika, że w województwach podkarpackim i małopolskim są miejsca, gdzie nie zaszczepiła się nawet jedna czwarta osób do tego uprawnionych.

Z powodu braku chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19 Polska ma obecnie największe zapasy niewykorzystanych dawek w całej UE. W ciągu trzech miesięcy z lidera szczepień spadliśmy na koniec zestawienia Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

400 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca Polska podarowała Tajwanowi. Tajwan szybko zareagował na pomoc i podziękował Polsce. Flaga naszego kraju została wyświetlona - razem z napisem "dziękuję" - na fasadzie najwyższego wieżowca w kraju

Autor: KBB
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić