Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
BA
|

COVID-19. Niepokojące dane z polskich szkół

120
Podziel się

W trzecim tygodniu września ruszyła akcja szczepień na COVID-19 dla uczniów szkół. Zainteresowanie jest jednak słabe. W niektórych szkołach nie ma chętnych, a w niektórych zgłasza się zaledwie kilka osób. Eksperci zapewniają, że wszystkie podawane preparaty są bezpieczne.

COVID-19. Niepokojące dane z polskich szkół
Prawie nie ma chętnych do szczepień (Materiały WP, Adobe)

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Od trzeciego tygodnia września szczepienia mogą być realizowane w trybie mobilnym na terenie szkół. "Musimy promować szczepienia. Są dobrodziejstwem" – mówiła Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

3 proc. uczniów chcą się zaszczepić

Zainteresowanie szczepieniami jest jednak słabe. Jak wylicza "Gazeta Wyborza", dramatycznie wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku. W niektórych szkołach jest zaledwie kilkoro chętnych, a w niektórych nie ma ich wcale.

Na 1208 szkół, których dyrektorzy odpowiedzieli na nasze pytanie w tej sprawie, w 58 utworzono punkty szczepień. Zgłosiło się w nich do szczepienia 5244 uczniów na 162 tys. uprawnionych, czyli nieco ponad 3 proc. - mówi gazecie dolnośląski wicekurator oświaty Janusz Wrzal.

Mało chętnych we wszystkich regionach

W stolicy województwa nie jest lepiej. Jak wylicza ratusz, tylko około 20 szkół zgłosiło chęć organizacji punktów szczepień, a w nich po kilkanaścioro uczniów. "Nie mamy informacji o konieczności podstawienia mobilnych punktów" - informuje "Wyborczą" Agata Dzikowska z wrocławskiego magistratu.

Nie ma dużo chętnych również w innych wielkich miastach. W Poznaniu chęć uczestniczenia w akcji wyraziło 540 uczniów. Warszawski ratusz wylicza, że w stolicy głosiło się do szkół ok. 3 tys. osób: najwięcej uczniów, ale są też ich rodziny oraz pracownicy szkół. "Liczymy na to, że będzie ich jeszcze więcej" – mówi wiceprezydent Renata Kaznowska.

Grzesiowski: szczepionki są bezpieczne

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-1 zapewnia, że szczepienia są bezpieczne dla dzieci. Wszystkie szczepionki poddaje się badaniom klinicznym. Badania takie przeszły również szczepionki przeciw COVID-19, które uzyskały rejestrację dla dzieci.

Na tej podstawie możemy powiedzieć, że szczepionki są bezpieczne i skuteczne. Oczywiście to nie znaczy, że nie występują działania niepożądane - mówi dr Grzesiowski, dodając, że wszystkie powikłania są medykom dobrze znane i nie są one nietypowe.

W zeszłym tygodniu Pfizer i BioNTech poinformowały, że ich szczepionka na COVID-19 wywołała silną odpowiedź immunologiczną u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. 21 września radio RMF FM podało, że pierwsze szczepienia pięciolatków i starszych dzieci w Polsce mogą ruszyć już w połowie listopada.

Zobacz także: RMF nieoficjalnie: maseczki na zewnątrz od tego tygodnia? Prof. Simon o restrykcjach
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(120)
Jaś
3 tyg. temu
ekspertów za kratki za korupcję
Bezpieczne sz...
3 miesiące temu
Finlandia wycofuje szczepionki bo powodują zapalenie mięśnia sercowego u mężczyzn poniżej 31 roku życia , a tu ekspert mówi , ze są bezpieczne .
bacA
4 miesiące temu
Osobniki które z powodu absolutnego zaniku tkanki mózgowej odmawiają szczepień powinny być bezzwłocznie, obowiązkowo i na własny koszt trwale znakowane farbą fluorescencyjną w widocznym miejscu!!! Tak? TAK TAK!!!!
bacA
4 miesiące temu
Osobniki które z powodu absolutnego zaniku tkanki mózgowej odmawiają szczepień powinny być bezzwłocznie, obowiązkowo i na własny koszt trwale znakowane farbą fluorescencyjną w widocznym miejscu!!! Tak? TAK TAK!!!!
Klaster
4 miesiące temu
A zapalenie mięśnia sercowego które w wielkiej Brytanii było odnotowane u ponad 200 przydatków gdzie dopiero się to rozkręca to co niby jest ???chyba że mówiły iż dzieciaki w wieki12-17lat umierają z przyczyn naturalnych...
Idą Goście?
4 miesiące temu
te! komisarz szwędzka zapraszamy. obejrzysz se organy. może jeszcze są w Kościele w szczecińskiem, ale po zachodniej stronie. Najlepsze organy są w Oliwie na ul. Maurycjusza Beniowskiego, a obok Filharmonii Bałtyckiej częstuje latający jeleń na Ołowiance. Pod Szkotem częstują Kirsberry, ale tylko po znajomości, to załatw se dekret na legar chyba w Dani. Acha. w Polsce możesz wypić alkohol do 0,2 promil. nie pomyl z karatem, bo nalewka ze złotem szkodzi na powieki i phuchną.
marek
4 miesiące temu
Zgony, zakrzepy, poronienia, paraliż kończyn, utrata słuchu, włosów.....Ot bezpieczne szczepionki.
Celziusz
4 miesiące temu
Ylva Johansson - ze Szwecji Komisarz UE odpowiedzialna za Bezpieczeństwo w UE. To się pytam, kiedy Szwecja zapłaci za Spalony Krasnystaw? A teraz straszy Potop CO2. Sobety! Lubelskie dla komunistów zawsze Be. Szwedzi spalili całe wioski jak UPA. Jedni i drudzy nigdy nie Przeprosili! I teraz Szwedka martwi się o Polskę B i antylqbt? Ona zrujnowała Szwecję jako minister we własnej Ojczyźnie, potem UE jako KUE. Teraz przyjeżdża do Polski??? A po co ten potwór tu przyjeżdża? dokształcić się fizyki? Nauczyć się jak czytać stopnie z termometru i zarobić na pogodne wakacje? Wysokie stopnie pod jej nogi! Ona i fizyk? do fizycznej roboty. najlepiej papierkowej. niech worki papierowe z cukrem trzcinowym zszywa. Liczy? Ile dostanie za poufne info? - pewnie dla Zielonych. chcą wiedzieć, co w menu mają renifery, bo grube sumy pochłaniają glonostan, a na wąsach sadza.
pola
4 miesiące temu
Jakim trzeba być człowiekiem aby mówić ludziom, że te szczepionki są bezpieczne. Kto chce niech to przyjmuje ale proszę nie być tak nachalnym.
Stasia
4 miesiące temu
Mam wnuki i na pewno nie będę szczepione na szczęście rodzinne mysla i nie pakują trucizny bo PiS kazal
usa
4 miesiące temu
a szkoly nadal otwarte a zaraza w pelni sie rozwija to wina ministerstwa za ofiary bo w szkolach sie roznosi najszybciej
zamykac szkol...
4 miesiące temu
co za debilizm ,dobrze wiedza ze idzie pandemia a oni szkol nie pozamykali na co czekaja jak sie rozwinie dalej tren covid
Zenada
4 miesiące temu
W szkole mojej córki nie zaszczepilem się żaden nauczyciel a chcą szczepić dzieci. Powiem tak, że nigdy się nie zgodzę na szczepienie dziecka. Tak jak 100 %reszty rodzicow
Bob
4 miesiące temu
Dajcie spokój dzieciom i młodzieży ze szczepieniami !!! Dorosły, świadomy jak chce to niech się szczepi. Jego wola ale nie zmuszajcie młodych do eksperymentu medycznego ( to jest eksperyment)!!! Będziecie tego namawiania w przyszłości żałować !!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić