Czasu coraz mniej. To trzeba zrobić, by nie stracić 300 zł

1

Rok szkolny co prawda już wystartował, jednak nadal można ubiegać się o wsparcie na skompletowanie wyprawki szkolnej. Program "Dobry Start" pozwala na otrzymanie jednorazowo 300 zł. Do kiedy można zabiegać o taką pomoc?

Czasu coraz mniej. To trzeba zrobić, by nie stracić 300 zł
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

Przyjmowaniem wniosków o świadczenie "Dobry Start", a także ich rozpatrywaniem i przyznawaniem oraz wypłatą środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). "Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe" - podkreśla MRiPS.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Z sondaży wynika, że anty-PiS ma jedno wyjście. Poseł mówi jasno

"Dobry Start". Do kiedy można składać wnioski?

"Wnioski drogą online można składać, tak jak w latach ubiegłych, od 1 lipca do 30 listopada przez Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS" - tłumaczy resort rodziny.

Świadczenie "Dobry Start" nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Rządowy program "Dobry Start" nie obejmuje również studentów - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić