Czternasta emerytura na stałe? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

29

W tym roku seniorzy ponownie otrzymają czternaste emerytury. Wielu z nich chciałoby wprowadzenia takich świadczeń na stałe. Czy istnieje szansa, że tak się stanie? Do tej sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Czternasta emerytura na stałe? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos
Andrzej Duda (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Do wątku wprowadzenia 14. emerytur na stałe prezydent Andrzej Duda odniósł się w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. - Zanim ustawa nie leży na biurku prezydenta, to kwestia podpisu zawsze jest sprawą otwartą - mówił.

Seniorzy mają wielką nadzieję na to, że "czternastki" zostaną wdrożone na stałe. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał w weekend w Białymstoku, że chciałby, aby właśnie tak się stało.

Nie mam prawa tego już w tej chwili tak obiecać na pewno, ale wydaje mi się, i póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby czternastka już była stała - zapewnił.

Początkowo czternastki wypłacone w 2021 roku miały być jednorazowym świadczeniem. Później jednak zdecydowano, że w 2022 roku też trafią na konta emerytów i rencistów. Ten ruch ucieszył wielu seniorów, którzy borykają się ze skutkami inflacji.

Wypłata tych dodatkowych pieniędzy rozpocznie się już w sierpniu. Ustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec czerwca.

"Czternastka" w 2022 roku. Ile dostaną emeryci?

Pełne wsparcie, czyli 1217,98 zł na rękę, dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Czternasta emerytura nie może być niższa niż 50 zł. Zatem ci, którzy dostają zazwyczaj przynajmniej 4188,44 zł, nie mogą liczyć na duży zastrzyk dodatkowej gotówki.

By otrzymać wsparcie, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Będzie ono przysługiwać tym osobom, które nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na 31 lipca 2022 roku.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić