Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Czternasta emerytura na stałe? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos

26
Podziel się:

W tym roku seniorzy ponownie otrzymają czternaste emerytury. Wielu z nich chciałoby wprowadzenia takich świadczeń na stałe. Czy istnieje szansa, że tak się stanie? Do tej sprawy odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Czternasta emerytura na stałe? Prezydent Andrzej Duda zabrał głos
Andrzej Duda (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

Do wątku wprowadzenia 14. emerytur na stałe prezydent Andrzej Duda odniósł się w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News. - Zanim ustawa nie leży na biurku prezydenta, to kwestia podpisu zawsze jest sprawą otwartą - mówił.

Seniorzy mają wielką nadzieję na to, że "czternastki" zostaną wdrożone na stałe. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał w weekend w Białymstoku, że chciałby, aby właśnie tak się stało.

Nie mam prawa tego już w tej chwili tak obiecać na pewno, ale wydaje mi się, i póki będę mieć na to jakiś wpływ, będę do tego dążył, żeby czternastka już była stała - zapewnił.

Początkowo czternastki wypłacone w 2021 roku miały być jednorazowym świadczeniem. Później jednak zdecydowano, że w 2022 roku też trafią na konta emerytów i rencistów. Ten ruch ucieszył wielu seniorów, którzy borykają się ze skutkami inflacji.

Wypłata tych dodatkowych pieniędzy rozpocznie się już w sierpniu. Ustawę w tej sprawie prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec czerwca.

"Czternastka" w 2022 roku. Ile dostaną emeryci?

Pełne wsparcie, czyli 1217,98 zł na rękę, dostaną ci emeryci, których regularne świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.

A co w przypadku tych, którzy dostają więcej niż 2900 zł brutto? "Czternastka" dla takich osób zostanie pomniejszona, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Czternasta emerytura nie może być niższa niż 50 zł. Zatem ci, którzy dostają zazwyczaj przynajmniej 4188,44 zł, nie mogą liczyć na duży zastrzyk dodatkowej gotówki.

By otrzymać wsparcie, należy spełnić jeszcze jeden warunek. Będzie ono przysługiwać tym osobom, które nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego na 31 lipca 2022 roku.

Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
patra
3 tyg. temu
przy tej inflacji to żadna łaska, gorzej że ja mogę swojej emerytury nie doczekać ale odkładam w ppk więc przynajmniej ta kasa trafi do moich bliskich w razie gdybym nie doczekała emerytury
Tomek
miesiąc temu
I znów zabieg który powiększy inflację. Z jakiej racji 13 i 14 emerytury? To ja chcę 13 i 14 pensję. Znów rozdawanie i to tym którzy na to nie zasłużyli. Najniższe emerytury mają ci co najmniej pracowali, mogli myśleć wcześniej mieli na to 40 lat dorosłego życia. A nie ktoś zbijał bąki całe życie i teraz lasa za nic, tylko że zabrana mi. Skoro rząd ma pieniądze na te wszystkie ekstrasy to nie trzyma łapy z dala od mojego kredytu. A nie mi się zabiera by dać patologii. Patologia się cieszy i głosuje na tych debili z PiS którzy niszczą kraj.
Totencham
miesiąc temu
W nos sobie wsadźcie te 13tki i 14tki. Dajcie nam co miesiąc emerytury rewaloryzowane zgodnie z inflacją (nawet tą oficjalną, choć wiadomo że realna jest dużo dużo wyższa) i żadne ochłapy typu 13tki i 14tki nie będą potrzebne. Łupieni jesteśmy co miesiąc na braku uczciwej rewaloryzacji, a później łaskawie ochłapy nam rzucą, które musimy najpierw im w podatkach dać. Cóż za łaskawcy.
emer
miesiąc temu
Powiem, a właściwie napiszę ta: przestańcie pobierać podatek od tych pieniędzy (emerytur) to nie będziemy potrzebować żadnych 13, 14. Przez wszystkie lata pracy opłacaliśmy ubezpieczenia, podatki. Więc to, co dostajemy, to nam się należy. I niczyja łaska nie jest potrzebna.
Janek
miesiąc temu
Jest subtelna różnica bo PO-PSL tylko dawało kolesiom a PIS daje obywatelom
Janek
miesiąc temu
Kasa była jest i będzie jeżeli nie będzie złodziei przy władzy PO-PSL już pokazało jak okradać Polaków i pomnażać biliony na giełdzie Np ETS
LLLLL
miesiąc temu
To jest dopiero chłop, tylko zapomniał o jajach.
Lolo
miesiąc temu
A skąd na to brać pieniądze ciągle będą dodrukowywać?? Stąd taka inflacja to nie wina wojny ale naszego rządu. Rozdają pieniądze których nie ma.
czy to zrobi?
miesiąc temu
Niech Duda wywiąże się ze swojego zobowiązania wyborczego i doprowadzi do przyznania emerytur mężczyznom po 60 roku życia i przepracowaniu składkowym 40 lat. Inaczej w moich oczach będzie jak Kukiz- sami sobie dopowiedzcie, co to znaczy.
Nie ma przemo...
miesiąc temu
Wy lepiej zlikwidujcie te grupy przestepcze po wsiach ,co od lat handlują zielem, częściami samochodowymi, alkoholem i papierosami bez akcyzy nawet kłusowaną dziczyzną! Całe wsie ich się boją , z ludźmi robią co tylko zechcą, a policja nic nie robi i udaje że nic nie widzi, ciekawe czemu! Pod waszymi skrzydłami o prawi i sprawiedliwi szerzy się najpospolitsze bandyctwo!!!! Ludzie się boją bo bandyci będą się nad nimi znęcać!!!!!!!
jaś
miesiąc temu
Podnieście minimalną krajową. A co z obietnicą wyborczą o możliwośći wcześniejszego przejścia na emeryturę po spełnieniu pewnych warunków?
ja2021
miesiąc temu
no przed wyborami na pewno będzie ustawa i będzie podpisana !!!
ssss
miesiąc temu
dlaczego obywatel Ukrainy nowak nie walczy z Ukrami i tylko sie ukrtwa?
Dziadek
miesiąc temu
Czyli jak zwykle nic nie wie ale jest gotowy podpisać. Nawet w nocy jak będzie trzeba
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić