Kosma Szczepaniak| 

Dodatek solidarnościowy 1400 zł. Jak sprawdzić status wniosku?

4

Dodatek solidarnościowy to program socjalny, który od 1 czerwca ma wspomóc osoby, które straciły pracę w związku z pandemią koronawirusa. Zobacz, w jaki sposób najłatwiej sprawdzić status złożonego wniosku.

Dodatek solidarnościowy 1400 zł. Jak sprawdzić status wniosku?
Jak można sprawdzić status naszego wniosku w ZUS? (Getty Images, Karol Serewis)

O dodatek solidarnościowy można wnioskować od 1 czerwca. Jest to świadczenie, które można otrzymać raz w miesiącu za czerwiec, lipiec oraz sierpień 2020 roku. Niestety, osoby, które nie złożyły odpowiednich dokumentów w czerwcu, nie mają już możliwości otrzymania pełnej wartości świadczenia, a więc 4200 złotych.

Nadal jednak jest czas na to, aby dostać wypłatę za lipiec oraz sierpień. Należy się jednak spieszyć, ponieważ czas drugiej tury wniosków minie 31 lipca. Po tej dacie przysługiwać będzie już tylko jednokrotne świadczenie za sierpień.

Dodatek solidarnościowy. Jak sprawdzić status wniosku?

Wniosek o przysługujący nam dodatek solidarnościowy najprościej złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Dzięki temu wszystkie formalności możemy załatwić bez wychodzenia z domu, a wnioski rozpatrywane są zdecydowanie szybciej, przez co pieniądze wcześniej trafią na nasze konta bankowe.

W jaki sposób można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się nasz wniosek elektroniczny? Po zalogowaniu się do PUE ZUS, w prawy górnym rogu ekranu dostępne będą dwa okna - "Ogólny" oraz "Świadczeniobiorca" - nas interesuje ta druga opcja. Po jej kliknięciu, po lewej stronie wybieramy zakładkę "Dokumenty i wiadomości", a następnie "Tarcza antykryzysowa - wnioski". Tam, dostępne będą nasze złożone wnioski, przy których widoczne mogą być dwa statusy: "Weryfikowany" oraz "Świadczenie wypłacone".

Dodatek solidarnościowy. Komu przysługuje?

Aby skorzystać z dodatku solidarnościowego należy spełnić kilka warunków. Przysługuje on w momencie, jeśli:

  • mieszkasz na terytorium Polski i jesteś obywatelem RP lub jesteś cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19,
  • podlegałeś ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku,
  • Twój pracodawca po 15 marca 2020 r. rozwiązał z Tobą umowę o pracę za wypowiedzeniem albo Twoja umowa wygasła po 15 marca 2020 r. z upływem czasu, na który ją zawarłeś,
  • nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu społecznemu rolników oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu (z wyjątkiem sytuacji kiedy jesteś zarejestrowany w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź jesteś zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić