Kosma Szczepaniak| 

PiS chce utworzyć nowe województwo. Projekt ustawy zmieni mapę Polski

9

Bardzo możliwe, że już jesienią tego roku w Polsce utworzone zostanie nowe województwo. Do pomysłu rozbudowania podziału administracyjnego Polski wrócili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają już gotowy projekt ustawy.

PiS chce utworzyć nowe województwo. Projekt ustawy zmieni mapę Polski
Jeszcze w tym roku powstanie nowe województwo? (Getty Images, Omar Marques)

Pierwsze wzmianki o utworzeniu nowego województwa pojawiły się w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest przede wszystkim prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Teraz, pomysł zaczyna przybierać coraz bardziej realne kształty.

Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027 - twierdzi jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez "DGP".

Nowe województwo w Polsce. Wybory jesienią?

Projekt ustawy wprowadzającej nowe województwo w Polsce jest już w zasadzie gotowy. Politycy partii rządzącej chcą, aby trafił on do Sejmu jeszcze w lipcu. Na początku sierpnia miałoby się odbyć głosowanie, po czym ustawa trafiłaby do Senatu. Pozytywny scenariusz zakłada, że już w październiku lub listopadzie 2020 roku przeprowadzone zostałyby wybory władz rządzących na nowych terytoriach.

Jakie nowe województwo miałoby zostać utworzone? Chodzi o podział Mazowsza i utworzenie z niego dwóch niezależnych obszarów administracyjnych. Nowym województwem byłoby województwo warszawskie, które objęłoby stolicę Polski oraz przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek.

Pomysł spotyka się ze sporą krytyką i jest uważany za niezwykle kontrowersyjny. Jednym z jego przeciwników jest marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

To absurdalny i niekonstytucyjny pomysł, nie można dokonywać takich podziałów w oderwaniu od całościowego podziału administracyjnego Polski. PiS kieruje się wyłącznie politycznymi względami - powiedział w rozmowie z "DGP" Struzik.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić