Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|

PiS chce utworzyć nowe województwo. Projekt ustawy zmieni mapę Polski

7
Podziel się:

Bardzo możliwe, że już jesienią tego roku w Polsce utworzone zostanie nowe województwo. Do pomysłu rozbudowania podziału administracyjnego Polski wrócili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają już gotowy projekt ustawy.

PiS chce utworzyć nowe województwo. Projekt ustawy zmieni mapę Polski
Jeszcze w tym roku powstanie nowe województwo? (Getty Images, Omar Marques)

Pierwsze wzmianki o utworzeniu nowego województwa pojawiły się w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest przede wszystkim prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Teraz, pomysł zaczyna przybierać coraz bardziej realne kształty.

Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027 - twierdzi jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości, cytowany przez "DGP".

Nowe województwo w Polsce. Wybory jesienią?

Projekt ustawy wprowadzającej nowe województwo w Polsce jest już w zasadzie gotowy. Politycy partii rządzącej chcą, aby trafił on do Sejmu jeszcze w lipcu. Na początku sierpnia miałoby się odbyć głosowanie, po czym ustawa trafiłaby do Senatu. Pozytywny scenariusz zakłada, że już w październiku lub listopadzie 2020 roku przeprowadzone zostałyby wybory władz rządzących na nowych terytoriach.

Jakie nowe województwo miałoby zostać utworzone? Chodzi o podział Mazowsza i utworzenie z niego dwóch niezależnych obszarów administracyjnych. Nowym województwem byłoby województwo warszawskie, które objęłoby stolicę Polski oraz przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek.

Pomysł spotyka się ze sporą krytyką i jest uważany za niezwykle kontrowersyjny. Jednym z jego przeciwników jest marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

To absurdalny i niekonstytucyjny pomysł, nie można dokonywać takich podziałów w oderwaniu od całościowego podziału administracyjnego Polski. PiS kieruje się wyłącznie politycznymi względami - powiedział w rozmowie z "DGP" Struzik.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
obs.
2 lata temu
Struzik się martwi,wiadomo dlaczego.Uderz w stół, nożyce się odezwą.
Polak1
2 lata temu
już dawno powinno być to zrobione. Ludzie żyją nie tylko w Warszawie...ale i obok i chcą się rozwjać. A warszawka niech żądzi się sama i przestanie zatrówać całe województwo ściekami i szlamem....
Ania
2 lata temu
Pewnie tylko nowe dla pisu.mieszają kombinują zająć się czymś ważnym.Polskę już PiS podzielił
Halina
2 lata temu
Napiszcie lepiej że rafal z prezesami dalej czeka na wynik wyborow🐙🐙🐙🐙
00000..🦋
2 lata temu
No bardzo dobrze jak,będzie nowe województwo.
easy
2 lata temu
Ronta licytacje komornicze online z Niemiec i nie tylko :) polecam szczególnie w dobie korona kryzysu. Jak nie teraz to kiedy? :)
Emma
2 lata temu
Potrzeba nowych posadek?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić