Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. OKT
|

Dostałeś ostatnio podwyżkę? Nie ciesz się. Eksperci nie mają złudzeń

20
Podziel się:

Jak wskazują ekonomiści, podwyżki pensji szykowane na 2022 rok na niewiele się zdadzą. Pędząca inflacja dosłownie "zje" wzrost wynagrodzenia. Jak wskazywał na antenie TOK FM ekonomista Ignacy Morawski, tegoroczne podwyżki mogą być najniższym realnym wzrostem od 8 lat.

Dostałeś ostatnio podwyżkę? Nie ciesz się. Eksperci nie mają złudzeń
Tegoroczne podwyżki nie będą odczuwalne przez Polaków, Wszystko przez inflację (money.pl, Rafał Parczewski)

Ekonomiści nie mają złudzeń. Realny wzrost wynagrodzeń będzie zablokowany, ponieważ inflacja będzie taka sama lub nawet wyższa niż prognozowany na 2022 wzrost płac. Jak tłumaczy TOK FM oznacza to, że nominalnie za wyższe pensje będzie można kupić mniej produktów. W najlepszym przypadku tyle samo co dziś.

Zobacz także: Wskazał kilkadziesiąt produktów. Tylko wieprzowina tanieje
Będziemy mieć najniższy realny wzrost wynagrodzeń od ośmiu lat - mówił w TOK FM ekonomista Ignacy Morawski

Pensje będą rosły wolniej niż inflacja

Inflacja w 2022, zgodnie z prognozą Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniesie średnio 7,6 proc. Prognozowany zaś przez Konfederację Przedsiębiorców Lewiatan wzrost wynagrodzeń to z kolei "tylko" 7 proc.

Dodatkowo jak wskazuje TOK FM, paradoksalnie dobry rok dla pracowników nie poprawi tej sytuacji. Mimo że pracy na rynku jest bardzo dużo, a pracownicy mogą przebierać w ofertach, to nie pomoże to w walce z drożyzną.

Polacy nie chcą zarabiać lepiej

TOK FM przytacza badanie, z którego wynika, że zaledwie kilka procent dorosłych Polaków aktywnie poszukuje pracy z powodów finansowych. Jako powód takiego stanu rzeczy wskazuje się wieloletnie bezrobocie w Polsce.

Koniec roku 2021 przyniósł symboliczne podwyżki płac. W październiku poprzedniego roku wzrost wyniósł 1,6 proc. Dane z grudnia będą znane w piątek 7 stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(20)
PIS to złodzi...
7 miesięcy temu
Inflacja nie dość że zjada podwyżki pod warunkiem że je się dostaje to jeszcze pożera oszczędności jeżeli je posiadasz.
nicto
7 miesięcy temu
Emerytura - przelicznik Polskiego Ładu: Im więcej lat pracy i ilość odprowadzonych składek do ZUS tym MNIEJSZA emerytura. Niech przekonają pracujące społeczeństwo że emerytura jest wprost proporcjonalna do lat pracy i ilości składek.
Ixia
7 miesięcy temu
niech ludzie przestaną z tą wszechogarniająca konsumpcją i od razu sytuacja się unormuje.Ile tych szmat ludziom trzeba do szczęścia? ile tej elektroniki wymienianej co 5dni,?
realista
8 miesięcy temu
Inflacja powstaje dzięki ludziom. Chęć zarabiania pieniędzy po przez podnoszenie ceny powoduje wzrost cen towarów i usług. Jak by tego nie było to ceny były by stałe. Niedobór towaru powoduje wzrost cen nadmiar produktów spadek.
Iza
8 miesięcy temu
Tak jest jak krajem rządzą zadufani humaniści, nie biorąc pod uwagę opinii ekonomistów Obawiam się, że za niedługo nie będzie dla nas ratunku.
Gość
8 miesięcy temu
Dawanie czegokolwiek za darmo jest demoralizujące. A więc zgubne dla narodu. Głoszenie socjalizmu jest przestępstwem większym i groźniejszym, niż pochwalanie rabunku i kradzieży! Dobrobyt nie pochodzi z dotacji i zasiłków socjalnych, ale z ciężkiej i uczciwej pracy. To kapitalizm daje bogactwo a nie socjalizm. Gdyby było odwrotnie, i tak należałoby popierać kapitalizm ze względu na uczciwość tego systemu „Kto nie chce pracować, niech też i nie je".
sss
8 miesięcy temu
niedostalam ,ale nadrabiam czym innym
OOOOOLLLLEEEE...
8 miesięcy temu
Za PO takiego cyrku nie było
ja1
8 miesięcy temu
eksperci podwyzki nie dostana bo i za co?? maja NIEŁAD myslowy
Zadowolony
8 miesięcy temu
I tak żyje się duzo lepiej niż za czasów PO. Nigdy więcej Tuska. To jest człowiek bez honoru.
Gość
8 miesięcy temu
Czas na Kazachstan w Polsce nowy rok i tylko podwyżki odczuwalne w sklepach na rachunkach i stacjach benzynowych a w portfelu mniej jak przed rokiem mimo hucznie zapowiadanych podwyżek płac... koniec z PiSem oni już się wypalili teraz chcą nas ograbić do reszty bo wiedzą że to ich ostatnia kadencja i długie lata bez koryta...
Mirek
8 miesięcy temu
Kazachstan Kazachstan Kazachstan
propagacja201...
8 miesięcy temu
Za Tuska 3,50 zł podwyżki dla emerytów i rencistów. Za PiS od 70 do 200 zł. Sondaże pokazały że Polakom żyje się lepiej niż za rządów Tuska i koalicji PO-PSL.I o czym tu dyskutować z ,,ekonomistami" i jeszcze w TOK fm.Żenada.
Gość
8 miesięcy temu
Chyba lepiej, że są podwyżki niż miałoby ich nie być.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić