Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Dramat milionów emerytów. Wiceminister przekazał fatalne wieści

82
Podziel się:

W ostatnich dwóch miesiącach inflacja w Polsce osiągnęła poziom 15,5 proc. i była najwyższa od 25 lat. Tymczasem rząd przewiduje w przyszłym roku waloryzację emerytur jedynie na poziomie 11 proc. - Więcej nie będzie - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Na jakie kwoty mogą liczyć emeryci?

Dramat milionów emerytów. Wiceminister przekazał fatalne wieści
Dramat milionów emerytów. Wiceminister przekazał fatalne wieści (Adobe Stock, vivoo)

Rok 2022 stoi pod znakiem inflacji. Od kilku miesięcy odnotowujemy drastyczny wzrost cen podstawowych produktów, które zdrożały o kilkadziesiąt procent. Dodatkowo wojna w Ukrainie sprawiła, że w górę poszły ceny opału - znacznie droższe są węgiel, drewno czy pellet. Część społeczeństwa obawia się mroźnej zimy, bo nie posiada pieniędzy na zakup surowca.

Dramat milionów emerytów. Wiceminister przekazał fatalne wieści

Inflacja w ostatnich dwóch miesiącach wyniosła 15,5 proc. i była najwyższa od 25 lat. Dlatego seniorzy spoglądają już w kierunku przyszłorocznej waloryzacji. Jednak w tym przypadku czeka ich rozczarowanie. Decyzją rządu, świadczenia emerytalne nie zostaną podniesione na tyle, by zrekompensować emerytom wzrost cen.

Sądzę, że waloryzacja marcu 2023 roku wyniesie 11 proc. Więcej nie będzie - powiedział "Super Expressowi" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Ostateczna decyzja na temat tego, jak wysoka ma być waloryzacja 2023 zapadnie na początku przyszłego roku, gdy Główny Urząd Statystyczny poda wskaźnik inflacji za poprzednie dwanaście miesięcy. Im wyższa będzie inflacja w całym 2022 roku, tym wyższy będzie wzrost rent i emerytur - wynika to wprost z ustawy.

Waloryzacja świadczenia o 11 proc. oznacza, że osoby otrzymujące emeryturę minimalną (1217,98 zł) po zmianach będą mogły liczyć na świadczenie w wysokości 1352 zł - wynika z wyliczeń "SE". W przypadku emerytury na poziomie 1338,44 zł, waloryzacja podniesie świadczenie o 147,22 zł - do poziomu 1485,66 zł.

Jeśli twoja emerytura wynosi dzisiaj 2033,70 zł, to po zmianach w 2023 roku zyskasz 223,70 zł i świadczenie osiągnie pułap 2257,40 zł. Natomiast przeciętna emerytura (2410 zł) wzrośnie do 2675 zł.

W tym roku waloryzacja wyniosła 7 proc., ale galopująca inflacja sprawiła, że emeryci dawno o niej zapomnieli.

Zobacz także: Ceny nad polskim morzem. Tyle trzeba zapłacić za rybę z frytkami
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(82)
Matka
miesiąc temu
Bo to jest źle pszemyslane. Po winni emerytą zrobić domy starcow prowadzone przez kosciol i tam oni po winni spędzać starość i swienta. Nie potrzebne by im były emerytury i mieszkania i po winien je puzniej przejonc kościół i dać matką i dziecią.
G. G.
miesiąc temu
Statystyki mówią że emeryt ma 7 krotnie. wiekszy majątek jak 30 latek. Wydatki emeryta są minimalne na żywność i ubrania. Butów nie wymienia. I w Polsce mamy najmłodszych emerytów na swiecie.
Dozorca
miesiąc temu
We wszystkich moich apartamentowcach założyłem zamki w smietnikach. Ta niewychowana grupa roszczeniowych starcow, grzebiąca rano miadzy 4-tą a 6-tą, bila rekordy bezczelności. Przyłażą nieproszeni, budzą Gości, walą butelkami, klapami i wygrzebują wszystko komentując na cały głos co znaleźli i ile to ktoś wyrzucił. Skoro zapłacił to jego sprawa czy sam zje, czy da psu czy też wyrzuci. Skoro im tak źle to dlaczego przychodzą podstepem na prywatne zamknięte osiedle i grzebią w cucdzych prywatnych smietnikach? Niech sobie grzebią w koszach przy kościele albo niech ksiądz ich wyżywi. Oczywiście to, że ktoś pracuje od rana do nocy i coś ma, a że ich emerytury przy dzisiejszych cenach są nic nie warte, to oczywiście wina Tuska i Unii.
Zagadka
miesiąc temu
Ile ton węgla kupię za za 3 tys.zł.?
Adam
miesiąc temu
Zagłosuje na partie która będzie miała w swoim programie wyborczym zabranie wszystkie przywileje takie jak 500+ w naturze.Dać w odpisie z podatku żeby przyciągnąć ludzi do pracy, ludzie muszą zrozumieć że na pieniądze żeby mieć to trzeba pracować.
Polacy
miesiąc temu
Hahahaha b.dobrze !!!!!! Głosowali na PiS
Tw. Bakbinka
miesiąc temu
A co mnie obchodzą emeryci.
Szwejk
miesiąc temu
Głosowali no to mają wszystko porobione, i jeszcze będą robić. Wszystko co obiecali to porobili, będzie jeszcze robienie, i będzie ficyt. Będzie najwyzka podwyżka obniżki. A żeby emeryci pojęli jak to jest, to niech sobie sprawdza, czy po obniżce pit z 17 na 12 procent, emerytury wzrosły o te 5 procent. Trzeba ufać,ufać. Pozdrawiam emerytów i nie tylko. Korzystajcie z matematyki.
Wyborca
miesiąc temu
No oczywiście że przekazał fatale wieści Najważniejsze żeby pieniądze były dla Ukraiňców
Obiektywny
miesiąc temu
Emerytury są zdecydowanie za wysokie. Trzeba je cofnąć do wysokości sprzed lat i podnieść o 2,5zl.
Totencham
miesiąc temu
Emeryci mogą sobie dorobić albo zaoszczędzic np. na jedzeniu i opale w inny sposób. Np mogą zbierać chrust lub spożytkować resztki ze smietnikow. Setki ton zywnosci marnuje się każdego miesiąca na smietnikach. Czas najwyższy z tym skończyć. Należy zbudować jadlodzielnie i publiczne łaźnie dla emerytów. Zamiast wyrzucać niesprzedana żywność i środki czystości po terminie waznosci, powinny one trafiać w takie miejsca gdzie emeryci by za darmo się umyli i najedli. Pozwoliłoby to na dodatkowe obniżenie rent i emerytur.
S. Mama. Renc...
miesiąc temu
Dziwię się ludzie że się nie buntują że nie wybuchają skandale ja mam 28 lat wychowuje sama syna zachorowałam na raka i niestety nie mogę iść do pracy bo nikt mnie nie chce do niej dopuścić mam 5 lat przepracowane i co mi z tego jak mam tylko 1217 zł renty gdzie nawet na leczenie człowieka nie stać ludzie mają problem bo za minimalną krajową nie mają pieniędzy i nie starcza im na opłaty i leczenie a rencista co ma powiedzieć samo leczenie kosztuje około 800 zł niby są leki refundowane ciekawe które a opłaty a żywność ceny o 100 % do góry ale nie inflacja jest tylko 15,5 % niech pokażą to w cenach w sklepie kiedyś człowiek może i nie miał nic w sklepach a teraz co z tego że jest tego w hu...... Jak nie ma za co chleba kupić. Ludzie zastanówcie się pomagamy Ukrainie a nam kto pomaga na zbiurkach też Polak Polaka ma w dupie Ukraińcowi woli pomoc masakra. Weźcie się w łeb puknijcie i zastanówcie co sami sobie robimy tymi wyborami. Pora pokazać ta wolność słowa i pokazać prawdziwe życie tej bezmyślnej władzy niech żyją przez pół roku za 1000 zł i utrzymują rodziny się leczą itp. i zobaczymy czy będzie im tak kolorowo.
Co za pierdy
miesiąc temu
Ci niezadowoleni to ci z zabraną emeryturką za donoszenie na innych i pomniejszych zomowcow. Reszta uczciwych emerytów jest zadowolona z naszego rzadu.
Anatol
miesiąc temu
I tak PIS robi w bambuko emerytów. Inflacja ok 20% (oficjalnie, bo ta prawdziwa, nie ukrywana przez rząd to już jest ok 50%), pracownicy dostają podwyżki wywalczone o 30% a emeryt 11%...Emerycie- czy nadal będziesz głosował na PIS ? Zastanów się...
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić