Emeryci dostaną zwrot pieniędzy. Uwaga, jest haczyk

13

13. i 14. emerytura w 2023 roku nie została zwolniona z podatku dochodowego. W związku z tym wypłaty "na rękę" są tylko symbolicznie wyższe niż w 2022 roku. Jest jednak dobra wiadomość dla seniorów. Okazuje się, że część z nich odzyska pieniądze zabrane przez fiskus.

Emeryci dostaną zwrot pieniędzy. Uwaga, jest haczyk
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

W 2022 roku rząd wykonał wyjątkowy gest w kierunku seniorów. Chodzi o to, że zwolniono z PIT 13. i 14. emeryturę. W 2023 roku Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na ponowne wdrożenie tego rozwiązania.

Choć "trzynastka" wzrosła o 250 zł brutto, to ostatecznie seniorzy dostali "na rękę" tylko 37 zł więcej niż przed rokiem. Tymczasem okazuje się, że starsze osoby odzyskają część środków oddanych fiskusowi. Gdzie jest haczyk? Suma przychodów w 2023 roku nie może przekroczyć 30 tys. zł.

Zaliczka na podatek dochodowy pobierana jest, gdy w danym miesiącu przychód przekroczy 2500 zł. Ponieważ 13. i 14. emerytura wypłacana jest w kwocie 1588,44 zł brutto ("czternastka" pomniejszana jest po przekroczeniu progu dochodowego), wszystkim seniorom otrzymującym świadczenie wyższe niż ok. 911 zł miesięcznie pobrano pieniądze - podkreśla Radio ZET.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS atakuje ws. 4 czerwca. "To marsz nienawiści"

Seniorzy dostaną zwrot. Kiedy odzyskają pieniądze?

Jeżeli zatem świadczenie (wraz z ewentualnymi innymi dochodami) jest niższe niż 2500 zł, to seniorom przysługiwać będzie zwrot. Niestety, na pieniądze będą musieli trochę poczekać.

Niestety, w 2023 roku rząd nie zdecydował się zwolnić trzynastek i czternastek z podatku. Oznacza to, że świadczeniobiorcy zapłacą PIT od przyznanych świadczeń, nawet jeśli ich emerytura jest poniżej 2500 zł brutto miesięcznie. W rozliczeniu rocznym z fiskusem otrzymają zwrot, ale nastąpi to dopiero najwcześniej w lutym 2024 roku. Co oznacza, że do tej pory będą wierzycielami rządu - podkreślił w rozmowie z "Faktem" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Poziom zwrotu będzie oczywiście uzależniony od wysokości przychodów. Osoby z emeryturą minimalną, po odebraniu "trzynastki" i "czternastki", odzyskają łącznie około 160 zł.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić