oprac. Anna Piątkowska-Borek| 

Ile Ukraińcy zarabiają w Polsce? Tyle płacimy imigrantom ze Wschodu

92

Ile polskie firmy płacą za pracę Ukraińcom? Ile zarabiają pracownicy zza wschodniej granicy?

Ile Ukraińcy zarabiają w Polsce? Tyle płacimy imigrantom ze Wschodu
Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? (Getty Images)

Zarobki Ukraińców w Polsce

Ukraińcy, którzy wyjechali z Polski w wyniku pandemii koronawirusa, powoli wracają do pracy w naszym kraju. Sytuacja się normuje.

Ile zarabiają Ukraińcy w Polsce? Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, opracowanego przez Sedlak&Sedlak, które omawia "Superbiz", mediana zarobków Ukraińców w Polsce wynosiła ok. 4502 zł brutto miesięcznie. Z raportu wynika jednak, że pracownicy ze wschodu najczęściej zarabiali w naszym kraju: mężczyźni - 4927 zł brutto, kobiety - 4200 zł brutto.

Wśród Ukraińców zatrudnionych w Polsce najwyższe wynagrodzenia mają osoby z wykształceniem wyższym inżynierskim. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że pracownicy ze wschodu ze średnim wykształceniem zarabiają w Polsce 3500 zł, z licencjackim/inżynierskim - 4785 zł, z magisterskim - 4927 zł, a z magisterskim inżynierskim - 5218 zł. Według danych Sedlak&Sedlak, 40 proc. Ukraińców zatrudnionych w Polsce ma wykształcenie wyższe.

Jak wyglądały wynagrodzenia Ukraińców w 2019 roku? Sedlak&Sedlak podaje, że przykładowo szeregowi pracownicy w 2019 roku otrzymywali około 3,6 tys. zł brutto, brygadziści 3,9 tys. zł brutto, specjaliści 5 tys. zł brutto, a programiści javascript - 6,5 tys. zł brutto.

Zobacz także: Pracownicy z Ukrainy ściągani do Polski. "Polacy nie chcą pracować za 4 tys. zł"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić