BOB| 

Ile zarabia górnik w Polsce? Można się zdziwić

269

W niedzielę 4 grudnia górnicy mają swoje święto. Barbórka to zawsze dzień, w którym wielu Polaków zastanawia się, ile można zarobić pod ziemią. Nie zawsze jest tak różowo, jak niektórym się wydaje. Ile wynosi pensja górnika w Polsce?

Ile zarabia górnik w Polsce? Można się zdziwić
Barbórka 2022 (PAP, Tomasz Wiktor)

Barbórka to tradycyjne święto górnicze, które swoją nazwę wzięło od patronki osób wykonujących ten zawód, czyli świętej Barbary. Pracownicy kopalni swój wyjątkowy dzień mają co roku 4 grudnia. Dziś święto już nie jest tak hucznie celebrowane, jak robiono to przed laty, co wynika z faktu, iż w Polsce mamy coraz mniej czynnych kopalni.

Ile zarabia górnik w Polsce?

Jedna kwestia nie zmienia się w naszym kraju od lat. Kontrowersje budzą pensje górników. Jedni uważają, że dostają oni za dużo, a inni twierdzą, że za pracę w tak szkodliwych i niebezpiecznych warunkach należą im się znacznie wyższe wynagrodzenia. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Pensja górnika uzależniona jest od wielu czynników. To m.in. miejsce zatrudnienia, staż, wiek górnika czy dni wykonywania pracy. Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnie zarobki polskich górników to około 7180 zł. Brzmi nieźle, ale do statystyk wliczani są także pracownicy z kadry kierowniczej.

Górnik, który pracuje pod ziemią, średnio dostaje 4354 zł na rękę. Jak podaje "Super Express", najniższa pensja to 3479 zł, a najwyższe potrafią osiągnąć nawet 5,5 tys. zł netto.

Podstawowa pensja to zaledwie część tego, co otrzymuje górnik. Przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć także na przeróżne uzupełnienia. To dodatki zmianowe, stażowe, za pracę w szkodliwych warunkach, a na niemałe dodatkowe pieniądze może liczyć także górnik przodowy.

Oczywiście, nie można zapominać o nagrodach z okazji... Barbórki! Górnicy otrzymują także 13. i 14. pensję, dodatki szkolne dla dzieci i wakacyjne. Ponadto wyższe pensje otrzymują pracownicy kopalni z 15 i 20-letnim stażem. Ci pierwsi dostają jednorazowy dodatek w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Górnik po dwudziestu latach pracy dostaję jednorazowo dodatkowe 100 proc. pensji.

Górnik wciąż ma także prawo do deputatu węglowego. W tym przypadku ma do wyboru dwa rozwiązania. Może otrzymać 8 ton węgla na własny użytek lub pobrać ekwiwalent pieniężny w wysokości 765,55 zł za tonę.

Zobacz także: Mocna ocena Kaczyńskiego. "Obrzydliwe. Nie życzę sobie"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić