Jak dostać 800 plus? Minister Marlena Maląg podała zasady

7

1 czerwca rusza kolejny okres świadczeniowy dla 500 plus. - Jeszcze 500 plus, bo za chwilę nowa jego odsłona. Od 1 stycznia 2024 będzie to świadczenie 800 plus - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Jednocześnie wyjaśniła, czy będzie trzeba składać wnioski, by dostać nowe świadczenie.

Jak dostać 800 plus? Minister Marlena Maląg podała zasady
Marlena Maląg (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk)

800 plus ma trafiać do rodziców od początku 2024 roku. Póki co rusza kolejny okres świadczeniowy w ramach 500 plus. Rozpocznie się on już 1 czerwca 2023 roku. Wnioski o wsparcie przez kolejny rok złożyło już 6 mln rodziców.

Wniosków zostało już złożonych na ponad 6 mln dzieci. ZUS ma 3 miesiące na rozpatrzenie wniosków, ale świadczenia zostały już przyznane. Automatyzacja i upraszczanie procesów przyznawania świadczeń pokazuje, w jakim kierunku powinno iść państwo - przekazała minister rodziny Marlena Maląg, którą cytuje radiozet.pl.

Czy w związku ze wzrostem wysokości świadczenia konieczne będzie ponowne złożenie wniosków? W odpowiedzi na to pytanie przedstawicielka rządu oznajmiła, że kryteria pozostaną niezmienne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Żyją z pasją i z rozmachem. Jacy jeszcze są Meksykanie na co dzień?

Wobec tego 800 plus będzie świadczeniem powszechnym. Rząd nie planuje wprowadzenia na przykład progów dochodowych, czego domagała się część osób.

Zasady tego świadczenia pozostaną takie same jak przy świadczeniu 500 plus. Świadczenie jest powszechne dla dzieci do 18. roku życia - kontynuowała Maląg.

Wielkie wyzwanie przed ZUS-em

Marlena Maląg wyraźnie podkreśliła, że nie ma planów przewidujących ponowne składanie wniosków o 800 plus.

Po stronie ZUS leży skonstruowanie i zmienienie programu, co jest wielkim wyzwaniem, by nie było dodatkowych czynności dla rodziców, którzy już złożyli wnioski na nowy okres świadczeniowy. To będą prace techniczne, których nie odczują obywatele - podsumowała minister rodziny i polityki społecznej.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić