Jak sprawdzić podwyżkę emerytury? Oto prosty sposób

1

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca już emerytury i renty po waloryzacji. W 2024 roku podwyżka wynosi 12,12 proc. Zwaloryzowano nie tylko świadczenia, ale i rozmaite dodatki. Seniorzy mogą sprawdzić, ile dokładnie wynoszą podwyżki.

Jak sprawdzić podwyżkę emerytury? Oto prosty sposób
Jak sprawdzić wysokość emerytury? (Getty Images, Pascal Broze)

Od 1 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca świadczenia po waloryzacji. Każdy emeryt może we własnym zakresie sprawdzić, ile wynosi jego wypłata po podwyżce.

Informacja na ten temat zostanie przekazana w specjalnej korespondencji z ZUS. Wcześniej wszystko można zweryfikować przez internet.

Wysyłkę decyzji waloryzacyjnych ZUS rozpocznie nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z nimi wyśle decyzje o przyznaniu dodatkowego świadczenia rocznego, czyli tzw. trzynastej emerytury. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS - podkreślił rzecznik regionalny ZUS w Gdańsku Krzysztof Cieszyński, cytowany przez "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górale o misiu z Zakopanego. "Dla mnie to jest absurd"

Praca a renta

Podczas specjalnego dyżuru Krzysztof Cieszyński został też zapytany o możliwość zawarcia umowy o dzieło przez osobę pobierającą rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Czy wpłynie to na wysokość świadczenia?

Na zawieszenie lub zmniejszenie renty z tytułu niezdolności do pracy nie wpływają przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania pracy zarobkowej nie objętej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, a takim jest m.in. przychód z tytułu umowy o dzieło, pod warunkiem, że nie jest ona wykonywana na rzecz własnego pracodawcy - wyjaśnił rzecznik, którego słowa przytacza "Fakt".
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić