Jutro się zacznie. Obowiązek wszystkich mieszkańców Polski. Nie spełnisz go? Grozi kara

995

Już w czwartek 1 kwietnia w całej Polsce rozpocznie się spis powszechny. To obowiązek każdego Polaka. Osobom, które go nie dopełnią, grozi kara.

Jutro się zacznie. Obowiązek wszystkich mieszkańców Polski. Nie spełnisz go? Grozi kara
Obowiązkową formą udziału w spisie powszechnym jest samospis internetowy. (Getty Images)

Narodowy spis mieszkańców Polski zostanie przeprowadzony w dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział jest obowiązkowy.

Spis powszechny 2021. Nawet 5 tys. zł kary

Obowiązkową formą udziału w spisie powszechnym jest samospis internetowy. Można go dokonać przy pomocy specjalnej aplikacji Głównego Urzędu Statystycznego. Jej wersja demonstracyjna jest już dostępna na stronie spis.gov.pl.

W razie trudności mieszkańcy Polski będą mogli dokonać uzupełnienia danych za pośrednictwem dwóch metod. Są to: rozmowa telefoniczna pod numerem +48 22 279 99 99 lub spis podczas wizyty rachmistrza spisowego.

Osoby, które odmówią obowiązku spisowego, muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi. Dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego, przypomina, że wysokość grzywny wynosi aż 5 tysięcy złotych. Jednocześnie podkreślił, że każdy przypadek będzie przez sąd rozpatrywany indywidualnie.

Kara grzywny to jest do 5 tys. zł, ale za każdym razem sprawę indywidualnie rozpatruje sąd. Apelujemy do rozsądku i zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w spisie powszechnym – zaznaczył dr Dominik Rozkrut w rozmowie z money.pl.
Zobacz także: Zobacz też: Spis powszechny 2021. Jak rozróżnić rachmistrza od oszusta?
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić