Koniec z kasą do ręki? Szykują się ważne zmiany w 500+

7

W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie rządowego projektu zakładającego zmiany w programie "Rodzina 500 plus". Planowane modyfikacje z pewnością będą mieć znaczenie chociażby dla części świadczeniobiorców.

Koniec z kasą do ręki? Szykują się ważne zmiany w 500+
Pieniądze (Pixabay)

Pierwsze czytanie rządowego projektu przewidującego zmiany w programie "Rodzina 500 plus" odbyło się w środę późnym wieczorem. Później posłowie udali się na przerwę i prace zawieszono do czwartkowego poranka.

Projekt zakłada, że sprawy dotyczące 500 plus będą stopniowo przejmowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Od 1 stycznia 2022 roku ten podmiot będzie na bieżąco wypłacać przyznawane przez siebie świadczenia. Od 1 lutego 2022 roku będzie ponadto przyjmować wnioski na kolejne okresy.

Nie jest to jedyna możliwa zmiana. Kolejna proponowana modyfikacja zakłada, że nie będzie już wypłat gotówkowych. Wszystkie pieniądze mają trafiać na konta bankowe.

"Rodzina 500 plus". Po co zmiany?

W jakim celu rządzący chcą wprowadzić opisywane zmiany? Chodzi o zmniejszenie kosztów obsługi programu. Przewijające się wyliczenia wskazują na to, że modyfikacje mogą pozwolić na zaoszczędzenie w ciągu dekady ponad 3 mld złotych!

Dla kogo 500 plus?

Świadczenie wychowawcze 500 plus jest wypłacane na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Dochody rodziny nie mają tutaj żadnego znaczenia.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić