o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ANA
|

Koniec zmiany czasu? Do Sejmu wpłynął projekt

34
Podziel się

Zmiana czasu na zimowy ma nastąpić za kilka tygodni, ale do Sejmu wpłynął projekt dotyczący jej likwidacji. Głosowanie nad projektem może odbyć się już w najbliższą środę.

Koniec zmiany czasu? Do Sejmu wpłynął projekt
Zmiana czasu 2021. Jednak nie będziemy przestawiać zegarków? Posłowie PSL złożyli do Sejmu projekt w sprawie likwidacji zmiany czasu (Pexels, money.pl)
bELxSklN

Od trzech lat słyszymy, że państwa Unii Europejskiej mają zrezygnować ze zmiany czasu. Posłowie PSL przygotowali projekt ustawy, według której Polska ma wycofać się ze zmiany czasu. Projekt skierowano do Sejmu w piątek 24 września.

Głosowanie nad projektem może odbyć się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, czyli już w środę, mówił w Radiu Zet Marek Sawicki, poseł PSL.

Dwukrotna zmiana czasu w każdym roku nie znajduje obecnie ani uzasadnienia społecznego, ani ekonomicznego – czytamy w uzasadnieniu do projektu.
bELxSklP
Zobacz także: Rynek pracownika wraca. Widać to po płacach i liczbie ofert

Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania zegara biologicznego, co z kolei wpływa niekorzystnie na samopoczucie i może powodować kłopoty ze snem czy problemy z koncentracją, zauważają autorzy projektu.

Kiedy zmiana czasu 2021?

Czas zmienimy na zimowy w ostatni weekend października. W tym roku będzie to w nocy z 30 na 31 października. Wtedy wskazówki zegara należy przestawić z godz. 3.00 na 2.00 w nocy.

bELxSklV

Dzięki zimowej zmianie czasu śpimy godzinę dłużej. Niestety nie wszyscy. Dla osób pracujących na nocną zmianę to godzina dłużej w pracy. W związku z tym przysługuje im dodatkowy czas wolny albo wynagrodzenie za pracę w nadgodzinach. A to generuje dodatkowe koszty dla pracodawców.

Zimowa zmiana czasu uprzykrza życie podróżnym – w ubiegłych latach, w ostatni weekend października, w nocy z soboty na niedzielę, pociągi PKP Intercity zatrzymywały się na godzinę na najbliższej stacji.

bELxSklW

Jesienią i zimą zużywamy więcej energii elektrycznej, chociażby ze względu na krótsze dni (dłużej oświetlamy domy, ulice, itp.) oraz temperaturę powietrza (włączamy ogrzewanie).

Mówi się, że dzięki zmianie czasu oszczędzamy na energii. Czy jednak jest tak naprawdę? Zdaniem części ekspertów, zmiana czasu nie wpływa istotnie na oszczędność energii, a generuje dodatkowe koszty, choćby dla pracodawców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELxSkmq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(34)
Jacen
1 tyg. temu
Zmiana czasu jest do bani
Pola
miesiąc temu
Dla Polski naturalnym czasem wg szerokości geograficznej jest czas środkowoeuropejski, czyli obecnie tzw. czas zimowy i taki powinien pozostać, a nie jakieś sztuczne kombinacje.
Kuba
miesiąc temu
Drodzy posłowie posłanki jeżeli wy potrzebujecie na zmianę czegoś tak błachego a jednocześnie tak ważnego z punktu widzenia psychicznego i zdrowotnego 3 lat to znaczy że wy się nie nadajacie do tej pracy
bELxSkmr
Zegarmistrz ś...
miesiąc temu
Czas Rydzyka znika
Jan
miesiąc temu
Najlepiej zmienić na czas moskiewski. Będzie łatwiej się przyzwyczaić, jak już się z nimi połączymy.
Prawda
miesiąc temu
Można sobie poopowiadać a pisaki i tak tego nie zmienia bo się boją
Cm baluy
miesiąc temu
Zmienić i zostawić czas zimowy!! - naturalny w naszej szerokości geograficznej!! PSL .- do obory!! Nie do władzy... POkazaliście już Jak rządzicie..
Bea
miesiąc temu
jakie oszczędności energii ???!!! W okresie zimowym bez względu na zmianę czasu będziemy wstawać w ciemnościach i wracać z pracy tak samo-więc tak czy owak trzeba będzie używać światła.
wlkp
miesiąc temu
powinni to juz dawno zrobić.
paweł
miesiąc temu
Nie podniecajcie e podniecajcie się. Senat ustawę zawetuje bo wszystko wetuje
VIVA
miesiąc temu
Oby zostawili letni, po południu będzie dłużej jasno.
ak001
miesiąc temu
Nic z tego nie będzie. Połowa posłów będzie na imprezie, a druga połowa pomyli guziki do głosowania.
Pamietający
miesiąc temu
czy ktoś sobie zdaje sprawę z tego, że jeżeli na zimę zostnie czas "letni" to widno zacnie robić się oko godz. 9-tej? Bo teraz przy najkrótszym dniu widno robi się około godz. 8-mej. czyli bez zmiany czasu będzie to około 9-tej. No ale większość Polaków musi najpierw sprawdzić jak będzie źle by potem mówić, że to zły wybór. To tak jak było z wyborem pissu do władzy.
bELxSkmj
Borys
miesiąc temu
Nie mogę spać jak jest świt tak wcześnie np o 3 to już przesada. Lepiej nie zmieniać. Albo zostawić zimowy. Bardziej naturalny. Bo co fajnego w tym że w lecie o 21.3 jest jasno. Lepiej wstać wcześniej
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić