Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ANA
|

Przy pasie startowym pasą się świnie. Zatrudniło je lotnisko

26
Podziel się:

20 świń będzie wypasać się między pasami startowymi na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Władze lotniska "zatrudniły" świnie, aby odstraszyć ptaki.

Przy pasie startowym pasą się świnie. Zatrudniło je lotnisko
Świnie będą wypasać się między pasami startowymi na lotnisku Schiphol w Amsterdamie. Mają odstraszyć ptaki. Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock, ©robpik - stock.adobe.com)

Świnie będą się wypasać na polu uprawnym o długości dwóch kilometrów. Wcześniej rosły tam buraki cukrowe. Resztki, jakie pozostały po uprawie, mogą dodatkowo przyciągać ptaki, które nie lubią, kiedy na ich terenach pojawiają się świnie.

Na razie to eksperyment, który potrwa sześć tygodni. Po tym czasie eksperci sprawdzą za pomocą specjalnego radaru, czy ptaków faktycznie jest mniej.

Ptaki mogą stanowić zagrożenie dla samolotów. W 2018 roku odnotowano 6,6 zderzeń ptaków na 10 tys. lotów.

Zobacz także: Trudny rok dla polskich rolników. Coraz gorsza sytuacja hodowców świń
20 świń będzie wypasać się na dwuhektarowym polu między pasami startowymi 18R-36L i 18C-36C, gdzie do niedawna hodowano buraki cukrowe – informują władze lotniska.

Zanim na lotnisko Schiphol sprowadzono świnie, walczono z ptakami innymi metodami. Zajmuje się tym 20 osób, które odstraszają je przy pomocy specjalnych dźwięków czy laserów.

Sadzono też specjalny "nieatrakcyjny" dla ptaków rodzaj trawy. Trawa nie powinna być zbyt krótka, bo taką lubią ptaki. Nie może również być zbyt długa, bo wówczas pojawią się tam owady, które przyciągają ptaki.

Świnie odstraszą ptaki na lotnisku?

Projekt jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Gospodarki Wodnej. Świnie są własnością firmy zapewniającej pomoc farmerom, którzy chcą zarządzać swoimi polami bez użycia sztucznych środków.

Kolizje z ptakami są zagrożeniem dla samolotów. W 2009 roku po zderzeniu z kluczem dzikich gęsi samolot pasażerski linii US Airways musiał lądować awaryjnie na rzece Hudson w Nowym Jorku. Mimo ogromnego niebezpieczeństwa historia zakończyła się szczęśliwie - nikt z pasażerów nie odniósł poważnych obrażeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Twój nick
8 miesięcy temu
U nas sporo takich trzodziaków jest na Wiejskiej, może ich wysłać pod to lotnisko. Nie chcą siedzieć w ławkach, a rwą się do koryta aż miło
Miśka
8 miesięcy temu
Ta na zdjęciu ma wręcz ludzki wyraz twarzy. A my je jemy. Żal.
Patriota
8 miesięcy temu
Napisze znowu bo skasowali gdzie sa zieloni? Przeciez tam jest halas i spaliny co swiniom nie zaszkodza? Moze odrazu cale chodowle tam przeniosa?
Patriota
8 miesięcy temu
Ico z tego u nas kilkaset takich pasie sie w sejmie i na nikim wrazenia to juz nie robi
Qaz
8 miesięcy temu
Przepraszam a te biedne świnki to nie zestresuje się i nie ogluchnac od tych hałasów? No i wdychanie spalin też nie zdrowe
Pilot
8 miesięcy temu
Oddajcie nam Klaudię J. my też mamy lotniska a świnek mało!!!
Błażej
8 miesięcy temu
Postawić teściową Donka, wszystkie padną przed płotem
Obrońca ptakó...
8 miesięcy temu
Zamknąć lotnisko bo jest przecież w Berlinie a poza tym straszą się ptaki
LOL
8 miesięcy temu
Przydałyby się teraz na granicy z Białorusią.
zcx
8 miesięcy temu
Zdjęcie przedstawia eposłów pis przed lotem na lotnisku Schiphol
.Xx
8 miesięcy temu
Mięsko, będzie barrrdzo ekologiczne.
rozum
8 miesięcy temu
a czy ktoś pomyślał o dobrostanie tych zwierząt? o narażeniu ich na hałas a więc ciągły stres? Zwierzę to nie rzecz. Głupi pomysł
Hugo z fujarą...
8 miesięcy temu
Zobaczcie jaką obłuda,nie są zakolczykowane
Lolek
8 miesięcy temu
A potem, będą pyszne szyneczki.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić