Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. MWL
|

LOT ukarał stewardesę za wpis na Facebooku. Jest reakcja Urzędu Ochrony Danych Osobowych

39
Podziel się:

Polskie Linie Lotnicze ukarały naganą stewardesę za "bajkę", którą opublikowała na Facebooku. Izabela Piętka poskarżyła się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO). Ten wydał decyzję, w której nakazał LOT-owi... usunąć dane osobowe stewardesy w zakresie jej aktywności w mediach społecznościowych. Narodowy przewoźnik zapowiedział odwołanie do sądu.

LOT ukarał stewardesę za wpis na Facebooku. Jest reakcja Urzędu Ochrony Danych Osobowych
PLL LOT uznały, że wpis stewardesy na Facebooku godzi w dobre imię spółki, choć jej nazwa w nim nie padła. (Materiały prasowe)

O sprawie nagany z wpisem do akt dla stewardesy PLL LOT pisaliśmy w money.pl w lipcu br. Izabela Piętka została ukarana w ten sposób za "bajkę" - rymowankę o bliżej nieokreślonej linii lotniczej. Pisała w niej o "królu-satrapie" jako prezesie spółki, "atrapie przepisów BHP". Choć w tekście nie padła ani nazwa PLL LOT, ani nazwisko ich prezesa Rafała Milczarskiego, spółka uznała, że stewardesa naruszyła politykę medialną pracodawcy, a jej wpisy godzą w dobre imię PLL LOT. Tekst i wpis Izabeli Piętki był udostępniany m.in. przez związki zawodowe.

W przesłanym money.pl oświadczeniu biuro prasowe PLL LOT podkreślało wówczas, że sprawa ta była badana przez Państwową Inspekcję Pracy, "której wnioski potwierdziły, że stanowisko pracodawcy było prawidłowe".

Zobacz także: Spam wykroczeniem. Kawecki zachęca: składajmy pozwy

Kara od pracodawcy za wpis na Facebooku. Stewardesa PLL LOT złożyła skargę do UODO

Stewardesa, pracująca w LOT od 37 lat, poskarżyła się do Urzędu Ochrony Danych Osobowych na nieprawidłowości w procesie przetwarzania jej danych osobowych przez PLL LOT. Jak uzasadniała, spółka pozyskała jej dane osobowe z zasobów Facebooka i przetwarzała dalej w celach związanych z jej zatrudnieniem, tj. udzielenia kary porządkowej nagany.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych 13 listopada wydał decyzję, w której:

nakazuje Polskim Liniom Lotniczym LOT usunięcie danych osobowych Pani Izabeli Piętka w zakresiendanych dotyczących jej aktywności w mediach społecznościowych na portalu Facebook, tj. informacji o wpisach, ich treści oraz udostępnieniach postów, które ujawniają jej poglądy polityczne, światopoglądowe oraz przekonania.

O decyzji UODO poinformował Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, w portalu LinkedIn.

Poprosiliśmy o komentarz do decyzji UODO biuro prasowe PLL LOT. "Podtrzymujemy nasze stanowisko w tej sprawie. Jednocześnie informujemy, że skorzystamy z przysługującego nam prawa do odwołania się od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego" - czytamy w odpowiedzi PLL LOT przesłanej money.pl.

Artykuł zaktualizowany

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
kelner
9 miesięcy temu
NA TVN NIE WOLNO!Imieniny Hitlera wolno reklamowac nawet po swiecie... Na LOT plujcie bo nie udalo sie go oddac za darmo. -37 lat w Locie i niezadowolona. Katarskie Linie przyjma tam wolno mniej.
Raf
10 miesięcy temu
Pisowska kasta. 1mln zl kary dla lotu za rodo
Pasażer
10 miesięcy temu
Nie spodziewajmy się wiele po liniach lotniczych, które umieszczają bagaż podręczny jednego z pasażerów w kabinie pilotów wobec braku miejsca na bagaże. Na dodatek okazuje się, że samolot jest podnajęty od linii czeskich i jedyna polska stewardesa (tj. polskojęzyczny pracownik LOTu) nie ma nic do powiedzenia. To przykre ale LOT jest niestety jedną z najsłabszych linii lotniczych.
Sikorka
10 miesięcy temu
Oj, nie dobrze mieć zakompleksionego prezesa, który nawet bajek się boi.
Adam
10 miesięcy temu
Musi miec ok 60 lat nie widzialem takiej stjuarde ..
joj
10 miesięcy temu
Państwowa firma zarządzana przez ludzi PiS. I wszystko jasne..
Antoniiiii
10 miesięcy temu
Oddajcie moje pieniądze złodzieje
Stan
10 miesięcy temu
Sprawa trafi do Julii Wofgangowej i lot wygra.
Patt
10 miesięcy temu
Heh... I dofinansowany z naszych podatków. Należy czym prędzej sprywatyzować lot
Wimek
10 miesięcy temu
PLO Lot wydaję się, że im wszystko można? Skandalem było by, gdyby Lot tę sprawę wygrał!
Bazyli Szek
10 miesięcy temu
Przypomina się stary kawał: policmajster aresztuje człowieka za obrazę cara. - Mówiłeś że ten typ to idiota. - Ależ ja wcale nie miałem na myśli cara, broni się facet. - Dobra, dobra, mówi policmajster. Jak mówiłeś że idiota, to musiał być nasz miłościwie panujący car.
dfdsds
10 miesięcy temu
sterwardessa od 37 lat pracuje w lot...poszaleli, to ile ona ma lat?jest już babacią?
Verayher
10 miesięcy temu
Pracodawca nie ma prawa ingerować w prywatną aktywność pracownika w prywatnym czasie pracownika. To nie jest obóz pracy! LOT powinien zapłacić wysoka karę za gromadzenie niedozwolonych danych osobowych i odszkodowanie dla stewardessy. Kacykom z LOT-u zamarzyła się satrapia na wzór Amwaya?
Man
10 miesięcy temu
Uderz w stół, a odezwie się prezes pewnej linii lotniczej, sławnej z tego, że jest sławna.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić