o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

Miastowi ciągną na wieś, a później wymyślają. Rolnicy się burzą, apelują do premiera

37
Podziel się

Rolnicy mówią o problemie masowego odralniania działek. Apelują do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę przepisów. Nie podoba im się też duży napływ miastowych, którym później "przeszkadzają zapachy czy hałasy rolnicze".

Rolnicy sprzeciwiają się masowemu odralnianiu działek. Apel do premiera
Rolnicy sprzeciwiają się masowemu odralnianiu działek. Apel do premiera (Flickr)
bDYjRAtN

Rolnicy chcą powstrzymać masowe odralnianie gruntów na wsiach. "W ostatnim dwudziestoleciu ubyło w Polsce ponad 2 mln ha gruntów rolniczych na rzecz infrastruktury i innych celów" - pisze Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR).

W praktyce oznacza to, że działki rolne za zgodą samorządu przekształcane na przykład w działki budowlane. I, zamiast upraw, powstają na nich domy mieszkalne czy budynki produkcyjne. A to szkodzi środowisku.

Zdaniem KRIR tak prowadzona polityka gospodarcza samorządów doprowadza do degradacji pozostałych gruntów rolnych. M.in. poprzez "niszczenie funkcjonującej infrastruktury melioracyjnej, zaburzanie stosunków wodnych czy rozdrabnianie istniejących kompleksów pól uprawnych".

bDYjRAtP
Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Rolnicy zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Chodzi o napływ tzw. miastowych, którzy postanowili zaznać wiejskiego życia. Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca uwagę na "napływ ludności niezwiązanej z rolnictwem i późniejsze protesty dotyczące zapachów czy hałasów rolniczych".

Zdaniem rolników to powoduje znaczne ograniczenie istniejącej przestrzeni produkcyjnej. Dlatego proponują premierowi wprowadzenie nowych przepisów, które nałożyłyby konieczność uzyskania opinii wojewódzkiej izby rolniczej, dotyczącej przekształcenia i wykorzystania ziemi rolnej klas I-III na cele nierolnicze. Mówiąc wprost: to rolnicy mieliby opiniować, czy daną działkę można odrolnić.

bDYjRAtV

Zawnioskowano również o ścisły nadzór nad przekształcaniem i wykorzystaniem na cele nierolnicze ziemi rolnej klasy IV. Wyjątkiem od tej reguły powinny być tylko przypadki, w których grunty wykorzystane zostaną do realizacji celów wyższej konieczności - apeluje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYjRAuq
KOMENTARZE
(37)
LIKEPANEL.PL
9 miesięcy temu
❤️Nazwa może trochę mylić, ale jeśli szukasz kobiet do spotkań bez zobowiązań to strona dla Ciebie!!
o2- pl
9 miesięcy temu
Parodia co miastowi wymyślają.A może to tak mamo co to za zwierze co ma ogon i pierze. Jadą na wieś i betonują trawniki żeby było czysto
J23
9 miesięcy temu
To są bzdury które mają być pretekstem do kolejnych ograniczeń w obrocie ziemią rolną dotykające ekonomicznie głównie rolników.
bDYjRAur
gida
9 miesięcy temu
To, że miastowym na wsi w głowie się przewraca, to prawda. Pomagają w tym jednak nasze sądy. Traktor po 22 godz. na polu - nie, bo obowiązuje cisa nocna. Przecież to kpina. Ja się dziwie, że mieszkańcy wsi mają tyle cierpliwości i tolerują to wszystko.
hary-63
9 miesięcy temu
Ciekawe ,że rolnikom nie przeszkadza robienie wysypisk w lasach przy wsiach.Znam to z własnych obserwacji.
Baca
9 miesięcy temu
Mnie też te miastowe są potrzebne jak piąte koło o wozu. Wypachni się taki, ubierze koszulkę z orłem, na torsie apart a buty przysłania brzuch. Śmieje się toto w kółko, żre, śmieci i wydala ale 1500zł zostawi!
Mmm
9 miesięcy temu
Nigdy w życiu nie zamieszkalabym na wsi. Mój mąż pochodzi ze wsi, jak mnie poznał, przeniósł się do miasta i mówi że odżył. Już wiele lat wogole tam nie jeździ, nawet na 1 dzień
skaza
9 miesięcy temu
na wieś w życiu nie wyprowadziłbym się! ze względów higienicznych.
WNP
9 miesięcy temu
Mieszkam w pod Poznańskiej miejscowości w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Idealnie tam widać jak ludzie z miast którzy wybudują lub kupią swój dom z działką wkomponowują się w krajobraz... wyrzucaniem worków ze śmieciami, gruzu itd. Po pierwsze podnieść mandaty za zaśmiecanie, po drugie jeżeli chcą mieszkać na wsi lub przy parku to zalecam trochę poprawić podstawowe standardy etyki i wychowania.
jamci
9 miesięcy temu
jak chce się przenieść na wieś to niech zaakceptuje wiejskie warunki. Nie da rady być na wsi i mieć warunki miastowe
melon złoty
9 miesięcy temu
Mojemu somsiadowi, reemigrantowi z z Kalifatu Francuskiego, przeszkadzają szczekające psy. Doniosł na Policję. Przyszedł policjant, w jego obecności pouczyłem psy, że mają ciszej szczekać. Odpowiedziały: hau, hau, hał.
siwy kruk
9 miesięcy temu
I to jest kolejny powód aby dokonać reformy sądownictwa. Bo taki typ który przeprowadza się na wieś a potem skarży się na pianie koguta czy zapach, powinien być przez sąd obciążony sporą kwotą za zawracanie sądowi głowy a nie wygrywać sprawy.
Su555
9 miesięcy temu
Jakby wies nie przyjezdzala do miast to miasto nie jechaloby na wies
bDYjRAuj
Radee
9 miesięcy temu
Jak zwykle chodzi o pieniądze: kto ma kupić ziemię, to kupi, ale dodatkowo zapłaci (trochę oficjalnie, a resztę pod stołem) za uzyskanie zgody od rolników. Tyle w temacie.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić