Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|

Morawiecki: "Dzisiaj wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi"

23
Podziel się:

W Poznaniu trwają uroczystości setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie mogło na nich zabraknąć premiera Mateusza Morawieckiego. - Dzisiaj wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi - powiedział szef rządu odsłaniając Tablicę Wdzięczności.

Premier przy grobie gen. Stanisława Taczaka
Premier przy grobie gen. Stanisława Taczaka (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

Tablica jest poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. - To wielka i wspaniała okoliczność, stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które budowało Rzeczpospolitą. Jesteśmy spadkobiercami tego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych wielkich wysiłków. W Wielkopolsce pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne i logistyczne. Powszechność tego zrywu zaskoczyła zaborców - mówił premier w swoim przemówieniu.

- Tutaj, w Wielkopolsce, pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne, logistyczne, masowość, powszechność tego wielkiego, wspaniałego zrywu, tej walki, była czymś, co zaskoczyło zaborców. Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy - Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu - walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą, wiedząc że Polska jest, mówiąc językiem Paderewskiego, polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa. Jest składająca się z wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem dawnej I Rzeczpospolitej. Wymiar walki o Rzeczpospolitą, o przyłączenie ziem do Rzeczpospolitej, powinien pokazywać jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością, że przyszłość bez przeszłości to trochę taka droga na oślep - powiedział Morawiecki.

Premier podkreślił także zasługi powstańców w czasie wojny polsko-bolszewickiej. - Trzeba bardzo mocno podkreślić, że powstańcy wielkopolscy walczyli o całą Polskę, o całą Rzeczpospolitą. Ten ogólnonarodowy wymiar jest niezwykle ważny i tak jak tamto powstanie powiodło się trzeba powiedzieć, że bez tego powstania nie byłoby zwycięstwa roku 1920, a w jakiejś ciągłości, ja to wyraźnie widzę, nie byłoby również Solidarności - stwierdził.

- To ziarno niepodległości i walki o nowoczesną Rzeczpospolitą wtedy rzucone w ziemię, dało znakomity plon drugiej Rzeczpospolitej, ale również i dzisiaj - powiedział. - Dlatego składam hołd wszystkim powstańcom, których oczywiście już nie ma wśród nas - ale spadkobiercom, spadkobiercom idei, czyli po prostu wszystkim Polakom. Bo dzisiaj wszyscy jesteśmy powstańcami wielkopolskimi. Dziękujemy, że wywalczyliście dla nas Polskę - zakończył.

Prezydent odznacza

Wcześniej szef rządu złożył kwiaty na mogile gen. Stanisława Taczaka na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Taczak był pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek odznaczył pośmiertnie dowódców Powstania Wielkopolskiego. Order Orła Białego otrzymali generał broni Józef Dowbor-Muśnicki i generał brygady Stanisław Taczak. Prezydent również weźmie udział w uroczystościach rocznicowych odbywających się w Poznaniu.

Przyjazd Paderewskiego

Główne obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego rozpoczęła w środę wieczorem inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na dworzec kolejowy w Poznaniu. W rolę Paderewskiego wcielił się poznański aktor Andrzej Lajborek.W 1918 roku przyjazd Paderewskiego do Poznania zapoczątkował zwycięski zryw niepodległościowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
dziadek
4 lata temu
Bluźnierco!!!
Timon
4 lata temu
nigdy nie byłem powstańcem
olo
4 lata temu
mów za siebie ja żadnym powstańcem nie jestem
Andy
4 lata temu
Hej Matousz, załóż myckę to uwierzymy w twoją walkę (przeciw polakom?)
Polak
4 lata temu
Tak Pinokio , szczególnie ty hehe
historyk
4 lata temu
Gdyby Niemcy nie dostali rozkazu wycofania bo wywiady się dogadały na temat utworzenia buforu to by ich w 3 dni wybili !!!
www.
4 lata temu
Dzisiaj rzadza nami sami powstancy : Duda , Kaczynski , Morawiecki , Ziobro , Gowin i im podobni - biedny ten kraj majacy takich powstancow . Jest nadzieja ze w Nowym Roku ich powstanie sie zakonczy i trafia tam gdzie ich miejsce , czyli przed Trybunal , Sad lub do wariatkowa.
Lolo
4 lata temu
,,Wyzwoliciel „ bałaganiarz co ten gość bredzi .
Edgar
4 lata temu
Znalazł się powstaniec od siedmiu boleści. Czy z okazji rocznicy oddał hołd samemu sobie? Jak oni lubią się podpinać pod cudze sukcesy i osiągnięcia.
kmn
4 lata temu
czy ja muszę znowu tą mordę oglądać?
oooo
4 lata temu
oo to też brał udział w powstaniu ?
pezet
4 lata temu
Chichot historii. Teraz Poznaniacy wyjeżdżają do Niemiec po pracę .
z za nubstwo
4 lata temu
Największe chamstwo przypisywać sobie czyjeś zasługi i poświęcenie życia i zdrowia
reno
4 lata temu
Morawiecki też walczył?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić