Nadchodzą zmiany w rencie rodzinnej? Nawet 7600 dla wdów i wdowców

50

7600 dla wdowca lub wdowy bez rezygnacji ze swojej emerytury? Nowy projekt ustawy, według którego o świadczenia do tej wysokości będą mogły się starać osoby pobierające rentę rodzinną jest już w sejmie. Wyjaśniamy, na jakich zasadach i komu może być przyznawane pieniądze.

Nadchodzą zmiany w rencie rodzinnej? Nawet 7600 dla wdów i wdowców
zmiany w rentach rodzinnych/ zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

Propozycje zmian w pobieraniu świadczeń pieniężnych po zmarłym mężu lub żonie, to wspólny projekt Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych i Lewicy. Jego istotą jest możliwość dziedziczenia renty rodzinnej w kilku możliwych wariantach od wyboru.

To ważna zmiana, bo obecnie w naszym kraju dziedziczenie świadczenia po zmarłym współmałżonku nie jest prawnie możliwe. Istnieje jedynie opcja, w której zamiast świadczenia, które przysługuje nam osobiście można zdecydować się na pobieranie renty po mężu. Teraz będzie można otrzymać pieniądze nie rezygnując z własnego dochodu, pod warunkiem, że suma obu świadczeń nie przekroczy 7600 złotych.

Ale i w tych wypadkach nie jest to pełne świadczenie. Żony (bo sytuacja ta, dotyczy kobiet) decydujące się na rentę po zmarłym mężu otrzymują z ZUS-u świadczenie w wysokości 85 procent uposażenia jakie otrzymywał wcześniej ich nieżyjący partner. Jak mają wyglądać proponowane zmiany i kto będzie mógł się ubiegać o pieniądze?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza

Po pierwsze, w możliwości dziedziczenia renty po małżonku włączeni mają zostać także mężczyźni, a wachlarz możliwości, na które mogą zdecydować się samotni seniorzy i seniorki jest o wiele szerszy.

Nowy projekt zakłada, że wdowa lub wdowiec zachowaliby swoje świadczenie oraz powiększyliby je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu. Drugą możliwością byłoby pobieranie w całości renty rodzinnej oraz 50 procent swojego świadczenia. Ci, którzy nabyli prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej, mogliby wtedy wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie oraz 50 proc. świadczenia, z którego wolą zrezygnować.

Projekt uzależnia też wysokość renty od liczby osób w gospodarstwie domowym. Gdy o świadczenie będzie starała się osoba pozostająca w jednoosobowym gospodarstwie domowym, wówczas pobór przysługującego świadczenia będzie sięgał 85 procent. W wypadku dwóch osób pozostających na utrzymaniu, proporcjonalnie wysokość renty wzrośnie do 95 procent, a przy trzech osobach do 95 procent.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić