Rząd już wie. Waloryzacja dla seniorów nie wyniesie 13,8 procent

376

W oficjalnych prognozach rządu pojawia się informacja o waloryzacji emerytur i rent na poziomie 13,8 procent. Ustalenia "Faktu" wskazują natomiast na to, że polskie władze szykują się do wdrożenia wyższych podwyżek świadczeń. Wszystko za sprawą tego, że inflacja rośnie w większym tempie, niż zakładano.

Rząd już wie. Waloryzacja dla seniorów nie wyniesie 13,8 procent
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Jose Luis Pelaez Inc)

30 listopada podane zostały najnowsze dane o inflacji. Wstępne szacunki wskazują na to, że w listopadzie ceny wzrosły o 17,4 proc. W październiku było to 17,9 proc.

Czy w związku z tym możemy mówić o poprawie sytuacji? Eksperci zdecydowanie studzą optymizm, prognozując, że w grudniu ceny mogą wystrzelić.

Oczywiście wysokość inflacji wpływa na waloryzację emerytur i rent. Przy planowaniu podwyżek tych świadczeń, pod uwagę bierze się średnioroczny wskaźnik wzrostu cen, a poza tym uwzględniane jest 20 proc. wzrostu płac.

W projekcie budżetu rząd oszacował waloryzację 2023 na poziomie 13,8 proc. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie ten wskaźnik będzie wyższy.

Już niemal pewne, że ta prognoza jest nieaktualna, bo wysoka inflacja, z jaką zmagamy się od początku roku będzie musiała znaleźć odbicie w waloryzacji emerytur i rent. W rządzie już to wiedzą - spostrzega "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stan przedzawałowy w polskiej energetyce. "Zapasy węgla są na styk"

Ile wyniesie waloryzacja 2023?

Dziennik donosi, że aktualny szacunek dotyczący waloryzacji emerytur i rent wynosi już 15 procent.

Waloryzacja jest oparta o wskaźnik inflacji. Emeryci dostaną wyższe świadczenia, bo mamy wyższe ceny żywności i utrzymania - zauważała w programie "Fakt Live" była minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Waloryzacja zostanie wdrożona 1 marca 2023 roku. Do około 1700 zł brutto wprowadzane będą podwyżki kwotowo-procentowe. Od tego pułapu należy się spodziewać waloryzacji o charakterze procentowym, bo to korzystniejsze rozwiązanie.

A ile wyniesie trzynastka w 2023 roku? Seniorzy mają dostać "na rękę" 1445,48 zł.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić