aktualizacja 

Nieznane świadczenie z ZUS. Można dostać 1300 zł

43
Podziel się:

Emerytura dla matek to kolejna z propozycji polskiej rodziny prorodzinnej. Świadczenie, o którym jednak nie mówi się tak wiele jak o innych ma wspierać kobiety, które wychowywały dzieci i przez to nie pracowały, co miało wpływ na wysokość ich emerytur albo też całkowity ich brak. Środki dla matek w takiej sytuacji wypłaca ZUS, ale trzeba spełnić określone warunki.

Nieznane świadczenie z ZUS. Można dostać 1300 zł
Emerytura dla matek. Ponad 1300 zł czeka (Pixabay)

Emerytura dla matek może wesprzeć budżet rodzinny w przypadku kobiet, które nie były aktywne zawodowo ze względu na wychowywanie swoich pociech. Oficjalnie program nazywa się "Mama 4 Plus" i skierowany jest do osób bezrobotnych. Jednak nie każdy może liczyć na środki z puli tego programu.

Emerytura dla matek. Ponad 1300 zł czeka

Program "Mama 4 Plus" zapoczątkowany został w roku 2019. Tylko w zeszłym roku ze świadczenia skorzystało ponad 66,5 proc. uprawnionych osób. To pokazuje, że nie wszyscy mają wiedzę na jego temat. Komu przysługuje emerytura dla matek?

Pieniądze w ramach "Mama 4 Plus" otrzyma kobieta, która poświęciła swoje życie na wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Świadczenie może stanowić także uzupełnienie kwoty wynikającej z prawa do renty lub najniższej emerytury.

Środki w ramach programu mogą otrzymać osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny. W przypadku kobiet jest to 60 lat. Ponadto trzeba spełnić poniższe kryteria:

 • emerytura (renta) niższa od najniższej emerytury lub jej brak,
 • pełnia praw rodzicielskich,
 • brak długotrwałych przerw w wychowywaniu dzieci,
 • przebywanie na wolności (wyjątek - kara pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego),
 • brak ubezpieczenia społecznego bądź jakiekolwiek (w przypadku KRUS - okresy z ubezpieczeniem lub pracą w gospodarstwie rolnym, ale nie dłuższe niż 25 lat i bez uprawnień do emerytury rolniczej),
 • od 16. roku życia przez minimum 10 lat ośrodek interesów życiowych w Polsce,
 • obywatelstwo polskie lub jednego z państw członkowskich UE bądź EFTA.

O emeryturę dla matek mogą ubiegać się również ojcowie. Świadczenie wypłacane jest w momencie, gdy matka dzieci umrze lub odejdzie, a obowiązek opieki spoczywał na ojcu. Warto przy tym podkreślić, że w przypadku mężczyzn wiek emerytalny to 65 lat, co opóźnia moment wypłaty świadczenia względem kobiet.

Ile wynosi emerytura dla matek? Świadczenie co roku jest waloryzowane. W zeszłym roku kobiety mogły liczyć na 1250,88 zł brutto, ale w obecnym wypłaty wzrosły do 1338,44 zł. Nie wiadomo natomiast, jak wysoka będzie wartość programu w roku 2023.

Wypłatą pieniędzy zajmuje się ZUS. Jeśli spełniamy podane wyżej kryteria, powinniśmy złożyć wymagane dokumenty w wybranym oddziale ZUS lub KRUS. Do urzędu oprócz wniosku należy zabrać ze sobą konkretne dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • numery PESEL dzieci,
 • akty urodzenia dzieci lub orzeczenia sądu o powierzeniu sprawowania pieczy zastępczej,
 • oświadczenie o sytuacji osobistej i majątkowej.
Zobacz także: Koszmar niemowląt. Dzieci w przedwojennej Polsce umierały z jednego powodu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić