Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BBI
|
aktualizacja

Otworzył kopertę z rachunkiem za prąd. Podwyżka wyniosła 154 mln zł

274
Podziel się:

Wzrost rachunku za energię elektryczną o 154 miliony złotych. Kopertę z taką prognozą otrzymał najstarszy uniwersytet w Polsce. - Takiej skali zagrożenia funkcjonowania uczelni w Polsce, do tej pory chyba nie mieliśmy - mówi Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i szuka sposobów, by przetrwać zimowy semestr.

Otworzył kopertę z rachunkiem za prąd. Podwyżka wyniosła 154 mln zł
Czy studenci UJ ze względu na koszty prądu będą studiować zdalnie? (Facebook, Pixabay, Uniwersytet Jagielloński)

Obniżanie temperatury na salach wykładowych, kumulacja zajęć od poniedziałku do czwartku i nauczanie zdalne w okresie okołoświątecznym. Takie rozwiązania na zbliżający się nowy rok akademicki przedstawił profesor Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

To reakcja na lawinowy wzrost cen energii, które dla krakowskiej uczelni wzrosły o 154 mln zł w stosunku do poprzedniego sezonu. Rektor już na początku września opowiadał o szoku, jaki towarzyszył mu po otwarciu koperty z rachunkiem. Liczył na 70 procentową podwyżkę, ale ta wyniosła aż 700 procent. Dlatego, jak tłumaczy, nie zdecydował się na podpisanie umowy z dostawcą energii elektrycznej na kolejny rok.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto stoi za antyunijną kampanią? "Chłopaki wymyślili sobie tak: okłamiemy głupi naród"
Chcielibyśmy od 1 października prowadzić zdalne nauczanie tylko na dużych wykładach i tylko na niektórych wydziałach, co planowaliśmy zresztą wcześniej, zarówno ze względu na wciąż niepewną sytuację epidemiologiczną, jak i fakt, że w wielu przypadkach takie wykłady sprawdziły się lepiej, niż gdy były prowadzone w formie stacjonarnej. Ogółem zakładamy program stacjonarnego trybu nauczania, na wszystkich 16 wydziałach, do końca roku akademickiego, natomiast mając świadomość tej niepewności, mówimy o przygotowaniu wariantu awaryjnego - tłumaczył Rektor UJ podczas czwartkowej konferencji.

Warto pamiętać, że prąd na uczelni, to nie tylko ogrzewanie czy oświetlenie sal wykładowych i budynków uniwersyteckich. W grę wchodzą także specjalistyczne sprzęty, laboratoria. - Tych urządzeń, nie możemy wyłączyć, Byłoby to zmarnowaniem wielu lat pracy badawczej - podkreślał rektor UJ

Umowa z operatorem wygasa z końcem roku kalendarzowego. Co czeka studentów UJ od pierwszego stycznia? Nie wiadomo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(274)
Myśliciel
4 tyg. temu
A tak zupełnie nawiasem - ciekaw jestem ile procent podwyżki dostał taki KUL czy wielce szanowna toruńska rydzykówka...? ZAŁOŻYMY SIĘ że o wiele wiele MNIEJ?
Ciemnota.
miesiąc temu
pis krok po kroku niszczy inteligencję. Ma być czarnkowy ciemnogród. Głębokie średniowiecze.
Oko
miesiąc temu
To jest przepis jak sprywatyzować duże europejskie państwo.Doprowadzić do upadłości i przejąć za długi.
Hehehehe
miesiąc temu
'Dobrobyt' w państwie PiSu. Uniwersytety upadają a kościoły się pasą.
Gruby_Luk
2 miesiące temu
A już miałem nubirę na złom oddać. Nubira + LPG + przetwornica i prąd będzie, najwyżej się ze dwa alternatory dodatkowo na pasek podczepi.
marian
2 miesiące temu
rektor powinien udać się do swojego przełożonego czyli do czarnka on znajdzie nawet 200 milionów
Gabi
2 miesiące temu
Może rąbneli się o jedno zero i wyszło 700 % zamiast siedemdziesięciu procent?
....
2 miesiące temu
Nie lepiej za takie pieniądze postawić plantacje paneli słonecznych xd wydaje mi się by to im by się zwróciło jak nie w 1 rok to w 2 lata bo w końcu to będzie 300 mln oszczędności a jak 10lat to 1.5 mld zł
Buster
2 miesiące temu
Profesorowie tej uczelni z chęcią wysługują się lewakom, zgodnie z tą ideologią programują umysły studentów, więc niech nie narzekają...
Nie wiem
2 miesiące temu
Nie wiem po co ta nauka czy to nie lepiej chlewnie zrobić to przecież takie mury grube to by się na chlewnie nadały przynajmniej jakiś pożytek ludziom siwinioki można rozdać jak oczywiście przyjdą pomagać po pracy razem w kołchozie ,a tak prąd na marne idzie ,a tak to swinioka można zjeść posłuchać zenka nóżka się rusza ,a i jakie oszczędności jak młodzież zamiast się uczyć pójdzie do świń to pozna życie ,a bie tam jakieś glupoty
xddd
2 miesiące temu
a ostatnio post byl ze 135mln to się zastanówcie 135 czy 154? :D
inżynier Gamo...
2 miesiące temu
jeśli cena prądu wynosiła 250 PLN/MWh (25 gr/kWh), a wzrosła o 700% to oznacza, że koszt wyprodukowania 1kWh z generatora spalinowego jest niższy niż kupowanie prądu z elektrowni. Panie Rektorze, szybka prośba do kolegów z Politechniki o projekt i będziecie off-grid. Były minister gospodarki Steinhof mówiąc o procentowym wzroście cen energii w odniesieniu do procentowego wzrostu cen surowca, z którego ta energia powstaje, bardzo jasno dał do zrozumienia, że to jest sztucznie nakręcona sytuacja.
Zbycho
2 miesiące temu
Za 150mln to można własnąelektrownie pobudować!
nabogato
2 miesiące temu
Pójście w genderyzm wymaga cięcia kosztów.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić