Sonia Stępień
Sonia Stępień| 

Studentów czekają spore wydatki. Tak wyglądają ceny pokoi w akademikach

49

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Dla studentów to ostatni dzwonek, by zorganizować sobie mieszkanie lub akademik. Niestety, sytuacja nie wygląda kolorowo. W tym roku znacząco wzrosły ceny zarówno lokali na wynajem, jak i miejsc w domach studenckich. Studenci muszą przygotować się na spore wydatki.

Studentów czekają spore wydatki. Tak wyglądają ceny pokoi w akademikach
Jakie są ceny w akademikach? (Getty Images, &#169 Getty Images)

Studiowanie w czasach rekordowej inflacji to wyzwanie zarówno dla młodych, jak i dla rodziców, którzy pomagają im się utrzymać. W tym roku drastycznie wzrosły ceny mieszkań, jak i koszty życia. W dodatku wolne lokale w przystępnych cenach znikają w mgnieniu oka. Niestety, droższe są też akademiki. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja w największych studenckich miastach w Polsce.

Akademiki we Wrocławiu

Wrocław jest miastem uwielbianym przez młodych ludzi, a tamtejszy uniwersytet uważany jest za jedną z najlepszych uczelni w Polsce. Nie dziwi więc, że każdego roku po wakacjach do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają tysiące młodych osób, chcących się tam kształcić.

Akademiki jednak będą ich teraz sporo kosztować. Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Uniwersytetu Wrocławskiego, od 1 października cena za miesiąc w pokoju jednoosobowym oscylować będzie między 927 zł a 1251 zł, w zależności od metrażu i standardu. Ceny miejsca w pokojach dwuosobowych zaczynają się od 585 zł, a kończą na 720 zł.

Podobnie wygląda to na Politechnice Wrocławskiej. Tam miejsce w pokoju jednoosobowym kosztuje 900 zł, a w dwuosobowym 690 zł. Ceny w porównaniu z zeszłym rokiem są o około 20 proc. wyższe.

Ceny akademików w Gdańsku

Okazuje się, że w Gdańsku jest nieco taniej. Ceny miejsca w pokoju wieloosobowym dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego zaczynają się na 460 zł, a kończą na 550 zł za miesiąc. Najtańszy pokój jednoosobowy w akademiku UG kosztuje 510 zł, a najdroższy - 620 zł.

Ceny w domach studenckich Politechniki Warszawskiej niewiele różnią się od wyżej wymienionych. Ceny pokoju jednoosobowego to 410-618 zł i zależą one od tego, czy w pokoju jest osobna łazienka. Miejsce w pokoju dwuosobowym kosztuje natomiast od 360 do 540 zł miesięcznie.

Akademiki w Warszawie

Wysokość opłat za miejsce w domach studenta Uniwersytetu Warszawskiego w roku akademickim 2022/2023 mocno różni się w zależności od rodzaju domu studenckiego. Najtańsze miejsce w pokoju dwuosobowym kosztuje 480 zł, a najdroższe - 800. Z kolei pokoje jednoosobowe to koszt od 604 zł do 950 zł.

Za miejsce w pokoju jednoosobowym pokoju w domach studenckich Politechniki Warszawskiej studenci muszą natomiast zapłacić od 430 do 800 zł, a za miejsce w pokoju wieloosobowym od 340 zł do 550 zł miesięcznie.

Ceny akademików w Krakowie

A jak to wygląda w Krakowie? Osoby chcące studiować na najstarszej uczelni w Polsce i mieszkać w domu studenckim Uniwersytetu Jagiellońskiego muszą miesięcznie płacić 495 zł za miejsce w pokoju wieloosobowym, lub 585 zł za miejsce w pokoju jednoosobowym.

W akademikach Politechniki Krakowskiej ceny również są zróżnicowane ze względu na stan techniczny pokojów, ich standard i wyposażenie. Najtańszy pokój jednoosobowy kosztuje tam 500 zł na miesiąc, a najdroższy 600 zł. Cena miejsca w pokoju dwuosobowym oscyluje między 400 a 500 zł, a miejsce w pokoju trzyosobowym kosztuje 400 zł.

Ceny mieszkań dla studentów w Polsce

A co, jeśli ktoś ceni sobie spokój, ciszę i nie chce mieszkać w budynku pełnym studentów? Obecnie sytuacja nie wygląda kolorowo. Jak podaje Business Insider, z analizy rynku ogłoszeniowego wynika, że obecnie na rynku wynajmu mieszkań dostępnych jest o ponad 35 proc. ofert mniej niż przed rokiem.

W pięciu największych miastach (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu) stawki ofertowe dla mieszkań wzrosły w ciągu ostatniego roku średnio o 34 proc. W Warszawie przeciętny czynsz jest obecnie o 31,6 proc. wyższy niż przed rokiem. W Krakowie najem mieszkań zdrożał średnio aż o 47 proc., we Wrocławiu i Gdańsku o ok. 37 proc., a w Poznaniu o 23,6 proc. - donosi "Business Insider".

Zobacz także: Magdalena Ogórek o studiach córki na Oxfordzie
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić