Paszporty covidowe w Polsce. Ta firma zrobi to jako pierwsza

6

Duża kielecka firma prawdopodobnie jako pierwsza w regionie zacznie wymagać od pracowników paszportów covidowych. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych wprowadzą przepisy już od 1 stycznia.

Paszporty covidowe w Polsce. Ta firma zrobi to jako pierwsza
covid szczepienie certyfikat qr paszport covidowy (Materiały WP, Adobe)

Wstęp tylko dla zaszczepionych

Na teren zamknięty firmy wstęp będą mieli tylko ci pracownicy, którzy okażą certyfikat szczepień. Przepisy obejmą budynki biur na terenie kopalni Jaźwica, Laskowa, Winna i bazy transportowej Białogon oraz maszyny i samochody należące do spółki.

Są jednak pewne wyjątki. Obowiązek nie dotyczy przestrzeni otwartych na kopalniach i przed budynkami biur. To samo tyczy się obszarów specjalnie wyznaczonych dla klientów w punktach obsługi.

Zobacz także: 45 minut przemowy Glapińskiego okiem ekonomisty. "Uprawia własną politykę"

Pierwsza taka decyzja w regionie

Firma zatrudnia na co dzień ponad 250 osób. Już wcześniej w kraju zdarzały się przypadki, gdy pracownicy skarżyli się na podobne działania pracodawców. Co ciekawe, Państwowa Inspekcja Pracy wykazała niedawno, że obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują karania pracodawców za przymuszanie pracowników do szczepień.

PIP zwraca przy tym uwagę, że pracodawca jest zobowiązany do stosowania wszelkich dostępnych środków, które "eliminują lub ograniczają zagrożenie życia lub zdrowia w zakładzie pracy". Definicja obejmuje również szczepienia i związany z nimi przymus okazania stosownego certyfikatu przed wejściem do pracy.

Nie wszyscy podzielają jednak entuzjazm inspektorów. Michał Ramiączek, wiceprzewodniczący zakładowej "S", poinformował "Gazetę Wyborczą", że w poniedziałek ma zaplanowane spotkanie z prezesem spółki. Jak podkreślił, wierzy, że intencje pracodawcy nie był złe.

Autor: CHE
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić