Masz chociaż tyle? GUS podał, ile wynosi przeciętna pensja Polaka

140

Gdy świat obserwuje się tylko przez pryzmat danych GUS, Polska płynie mlekiem i miodem. Urząd donosi bowiem, że przeciętne w naszym kraju to wynagrodzenie 5850 zł brutto. To o 9 proc. więcej niż rok wcześniej.

Masz chociaż tyle? GUS podał, ile wynosi przeciętna pensja Polaka
Pensje rosną. Ale pieniędzy nie czuć tak, jakby na to wskazywały same liczby (money.pl, Rafał Parczewski)

GUS podaje, że w lipcu średnia płaca w firmach zatrudniających powyżej 9 osób wyniosła 5850,87 zł brutto. To o 50 zł więcej niż miesiąc wcześniej. Biorąc pod uwagę szerszą skalę, to rok do roku pensje wzrosły średnio o 500 zł, z poziomu 5381,65 zł.

Ile to daje pensji na rękę? Przy tej skali wypłaty, ZUS pochłonie ok. 800 zł, 450 zł dla NFZ i 380 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego. Zatem netto średnia pensja w firmach powyżej 9 osób wynosi 4215 zł.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jest lepiej. Pamiętajmy jednak, że nie aż tak, jak się z pozoru wydaje. Te szacunki nie uwzględniają mikro i małych firm poniżej 9 osób, a także popularnej formy zatrudnienia jaką są umowy cywilnoprawne.

Nie zapominajmy, że część tych rosnących płac zjada nam inflacja. W serwisie Money.pl pisaliśmy, że obecnie przekroczyła poziom 5 proc. i jest najwyższa od dekady. Ostatnim razem tak wysoki wynik zanotowano w 2011 r.

Zobacz także: Gafa wiceministra. "Wywołało to uśmiech na twarzy wielu osób"
Autor: KFM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić