aktualizacja 

Polskie opiekunki wyjeżdżają na Zachód. Zarobki zadziwiają

21

Rynek opieki nad seniorami w Europie na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie się zmienia. Szacuje się, że w Niemczech pracuje aż 500 tys. polskich opiekunek. 1500 firm zaś pośredniczy w zatrudnianiu polskich opiekunek na Zachodzie. Jak wygląda ta praca i na jakie zarobki mogą liczyć polskie opiekunki na Zachodzie?

Polskie opiekunki wyjeżdżają na Zachód. Zarobki zadziwiają
W Polsce opiekunki zarabiają od 3500 zł netto (unsplash)

Ile zarabiają polskie opiekunki na Zachodzie?

Na Zachodzie Polki mają szansę zarobić od 1300 euro na rękę wzwyż. Doświadczona opiekunka ze znajomością języka może otrzymać wynagrodzenie w wysokości nawet 1900 euro na rękę. Co więcej, wszelkie koszty, takie jak koszt transportu, wyżywienie i zakwaterowanie pokrywa rodzina seniora, dla którego pracuje polska opiekunka. 

W Polsce z kolei opiekunki zarabiają od 3500 zł netto. Różnica między zarobkami w Polsce, a na Zachodzie jest więc ogromna. - czytamy w wypowiedzi Jarosława Dobrowolskiego z firmy Bravecare na stronie biznes.interia.pl 

Opieka nad seniorami. Nie każdy pracuje legalnie

Jak się okazuje, opieka nad seniorami w niektórych miejscach nadal świadczona jest nielegalnie. W wielu krajach nie ma bowiem takiego czegoś jak umowa o dzieło. Co więcej, miejscowe przepisy nie pozwalają na pracę 24 godziny na dobę - czytamy w serwisie biznes.interia.pl 

Wszystko to powoduje, że np. w Niemczech legalnie pracuje 10 proc. z pół miliona polskich opiekunek. Osoby, które pracują nielegalnie, nie są wówczas ubezpieczone i nie obejmuje ich opieka prawna. 

Opiekunek potrzeba coraz więcej

Jarosław Dobrowolski w firmy Bravecare wskazuje na to, że potrzeby w opiece nad seniorami będą nieustannie rosły. W większości państw Unii Europejskiej także w Polsce ponad 25 proc. ludności ma więcej niż 60 lat. W 2030 roku ma to być już 30 proc. Jednocześnie starzeją się również opiekunki, które wcześniej wyjeżdżały za granicę regularnie. Wiele młodych osób szuka natomiast innego rodzaju pracy. 

Zobacz także: Pieniądze na wojsko zamiast na 14. emerytury? Ekspert: Dług przekroczy wszystko
Autor: WEG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić