Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Pożyczka internetowa bez BIK - na co uważać?

4
Podziel się:

Według raportów, zadłużamy się na potęgę. Przeciętny Polak, w 2018 roku, miał do spłacenia około 4,5 tysiąca złotych i to tylko w firmie pożyczkowej. Jeszcze dwa lata temu kwota ta wynosiła 2 tysiące mniej. Skąd takie tendencje? Dostać pożyczkę jest coraz łatwiej - wystarczy wniosek przez Internet i 15 minut wolnego czasu, by zdobyć dodatkowe środki na dowolny cel. A apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zaciągamy więc kolejne zobowiązania, które coraz trudniej nam spłacić, bo niestety, nasze wynagrodzenia nie rosną w podobnym tempie co potrzeby. Po kolejnych niekorzystnych wpisach w rejestrach, wielu dłużnikom zostaje tylko pożyczka internetowa bez BIK. Na co powinni uważać?

Pożyczka internetowa bez BIK - na co uważać?
(Materiały prasowe, Materiały prasowe)

Pożyczka internetowa bez BIK - co to znaczy?

Instytucje finansowe, takie jak banki, czy firmy pożyczkowe, uzależniają przyznanie środków od zdolności kredytowej wnioskującego. Jest ona sprawdzana m.in. za pomocą różnych rejestrów, takich jak choćby BIK (Biuro Informacji Kredytowej), zawierających informacje o przebiegu zobowiązań (np. czasie i ilości opóźnień w spłacie). Jeśli pożyczkodawca oferuje pożyczkę internetową bez BIK, oznacza to, że wpisy znajdujące się w tym rejestrze nie będą brane pod uwagę przy ocenie wniosku o pożyczkę.

Istnieje jednak wiele innych rejestrów, działających na podobnej zasadzie co BIK, np. Krajowy Rejestr Długów, rejestr Związku Banków Polskich czy Biura Informacji Gospodarczej.

Masz problem z BIK? Możesz zapłacić więcej

Zła historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej może skutecznie utrudnić lub nawet uniemożliwić wzięcie kolejnej pożyczki. Dla firm pożyczkowych jest to sygnał, że sytuacja finansowa danej osoby nie jest najlepsza i może ona sobie nie poradzić z kolejnym zobowiązaniem. Mimo to chętnych na pożyczkę internetową bez BIK nie brakuje. Na forach i grupach znajdziemy mnóstwo zapytań o firmy, które tego rejestru nie sprawdzają i zawsze jakaś oferta się znajdzie. Według Emili Biernaciak, eksperta portalu chwilowo.pl, nie każda opcja będzie jednak dla nas korzystna.

“Nie jest tajemnicą, że osoba szukająca pożyczkodawcy niesprawdzającego konkretnego rejestru, miała w przeszłości problemy ze spłatą. I choć dla firm pożyczkowych jest to klient podwyższonego ryzyka, to nadal jest to klient, skłonny zapłacić za pożyczkę. W większości przypadków pożyczkodawca udzieli mu zatem finansowania, jednak do ogólnych kosztów zobowiązania, doliczy wtedy skalkulowane ryzyko opóźnień lub niespłacenia pożyczki. Pożyczka internetowa bez BIK może być zatem dużo droższa niż podobne produkty.“

O ile? Wszystko zależy od indywidualnych możliwości pożyczkobiorcy oraz samej oferty. Jeśli wnioskujący o pożyczkę posiada kilka drobnych opóźnień, jednak jego obecna sytuacja wskazuje, że da radę spłacić dług w czasie, pożyczkodawca może mu zaoferować równie korzystne warunki, co innym klientom. Jednak jeśli firma ma do czynienia z notorycznie spóźniającym się dłużnikiem, RRSO będzie wyższe nawet o kilkaset procent.

Uważaj na oszustów

Trzeba jednak pamiętać, że nawet jeśli osoba o złej historii w* BIK* będzie musiała zapłacić za pożyczkę więcej, to wciąż będą to kwoty możliwe do spłaty. Wbrew pozorom, firmom pożyczkowym na spłacie zobowiązania zależy równie mocno, co pożyczkobiorcy. Niespłacona pożyczka to zamrożony kapitał, który mógłby dalej pracować.

Tymczasem wcale nie trudno natrafić na pożyczki internetowe bez BIK, których spłacenie jest niemal niemożliwe. Zwykle są to oferty od nieuczciwych firm czy prywatnych inwestorów, którzy w zamian za pominięcie weryfikacji baz dłużników, naliczają niewspółmiernie wysokie koszty i wymagają dodatkowych zabezpieczeń w postaci zastawu cennych rzeczy, np. domu czy samochodu.

Według naszego eksperta, Emili Biernaciak, ofiarą takich praktyk zwykle stają się pożyczkobiorcy w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej: “Osoby z dużym zadłużeniem i długą listą negatywnych wpisów, zwykle czują się przyparte do muru. Przez to ich ocena swoich możliwości finansowych i ofert pożyczkodawców bywa zaburzona. Zamiast przeanalizować dostępne warunki pożyczek i poszukać najkorzystniejszej oferty, wybierają pierwszą dostępną opcję, co zwykle kończy się jeszcze większymi problemami finansowymi.”

W tego typu przypadkach, jeśli dłużnik spóźni się z płatnością, pożyczkodawca rozpoczyna agresywne działania windykacyjne, które nie tyle mają na celu samo odzyskanie długu, co możliwie największe wykorzystanie okazji na zarobek. Zdarza się więc, że przez pożyczkę na kilka, kilkadziesiąt tysięcy złoty traci się dorobek całego życia.

Pożyczaj z rozwagą

Jak zatem szukać bezpiecznej pożyczki internetowej bez BIK? Nasz ekspert radzi: “Przede wszystkim podejdźmy do tematu na chłodno - nie dajmy się ponieść emocjom. Przed podjęciem decyzji, porównajmy dostępne opcje za pomocą rankingów, takich jak choćby ten, opracowany przez nasz serwis https://chwilowo.pl/bik-krd-big/pozyczki-chwilowki-bez-bik-krd-big-lista-firm-i-weryfikacji/. Da to nam pogląd na naszą sytuację i ułatwi zaplanowanie kolejnych kroków.
Jeśli już zdecydujemy się na pożyczkę, przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytajmy warunki oferowane przez pożyczkodawcę - sprawdźmy, ile będziemy musieli oddać i jakie będą ewentualne konsekwencje opóźnienia. Jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy oferty z opcją przedłużenia spłaty lub wakacji kredytowych. Dzięki temu, nawet w awaryjnej sytuacji będziemy mogli uniknąć kolejnych zaległości.”

Podstawą bezpiecznego pożyczania jest jednak realna ocena swojej sytuacji materialnej. Szacując naszą zdolność kredytową odłóżmy na bok nadmierny optymizm, szczególnie jeśli już wcześniej zdarzały nam się problemy z terminową spłatą długów. Pamiętajmy, że w przypadku przecenienia swoich możliwości finansowych, wpis w rejestrze dłużników BIK to tylko jedna z konsekwencji, które mogą nas czekać.

Błahe traktowanie zobowiązań to prosta droga do działań windykacyjnych, komorniczych, a nawet sprawy w sądzie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Idrygo
3 lata temu
No nie wiem czy takie pożyczki są na pewno aż tak okej. Tutaj istnieje spory ryzyko, że firma może na tym stracić, a żadna firma finansowa chyba się nie powinna takiemu ryzyku poddawać. Polecam jednak Financial Home - bardzo porządna firma, której pożyczki pod zastaw być może nie są najtańsze, ale jeśli chodzi o elastyczność firmy - to zasługuje na szacunek.
Daniel
3 lata temu
Mój znajomy skorzystał z takiej pożyczki bez bik. faktycznie koszty pożyczki były ogromne. spłata zobowiązania dużo go kosztowała, ale wyszedł z długów
ZofiaL
3 lata temu
taka pozyczka internetowa bez bik to prosty sposób na zadłużanie się. zapewne większosc osób które korzysta z takich pozyczek ma spore długi. dla nich jest to szansa na pożyczenie dodatkowych pieniędzy. możliwe że przeznaczają je na pokrycie wcześniejszych długów lub na bieżące wydatki
Arek
3 lata temu
Bik, bez bik, to chyba teraz nie ważne, bo niektóre firmy i tak dają nawet jeśli jest zły zapis w Biku, ostatnio otrzymałem w Szybkiej Gotówce, jedynie kwotę mi zmniejszyli na 500 zł...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić