Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Prawdziwa rewolucja. Wiadomo, kto dostanie więcej pieniędzy

4

Ministerstwo rodziny skupia się na zmianach w pośredniakach. Taka rewolucja jest konieczna, bowiem jest to jeden z kamieni milowych zawartych w Krajowym Planie Odbudowy. O szczegółach w tej sprawie pisze "Fakt".

Prawdziwa rewolucja. Wiadomo, kto dostanie więcej pieniędzy
Dla kogo większe pieniądze? (Pixabay, Alicja)

Celem planowanej rewolucji jest aktywizacja osób długotrwale bezrobotnych. To jeden warunków, by uruchomić wypłaty kolejnych transz unijnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jedna z modyfikacji dotyczy zasiłku dla bezrobotnych.

Ile wynosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca?

  • 1662 zł brutto (1512,42 zł netto) – przez pierwsze 90 dni posiadania prawa do zasiłku;
  • 1305,20 zł brutto (1187,73 zł netto) – przez pozostały okres posiadania prawa do zasiłku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Monika Miller o wysokiej emeryturze swojego dziadka. "Większość naszego społeczeństwa wymyśla sobie plotki"

Warto jednak mieć na uwadze to, że bezrobotny nie zawsze otrzyma takie środki. Ci, którzy mają mniej niż pięć lat stażu pracy, mogą załapać się jedynie na zasiłek obniżony do 80 proc. Od 1 czerwca jest to:

  • 1329,60 zł brutto (1209,94 zł netto) w pierwszych trzech miesiącach
  • 1044,16 zł brutto (950,19 zł netto) w kolejnych miesiącach

Kiedy okres uprawniający do zasiłku wynosi co najmniej 20 lat, bezrobotny dostaje zasiłek podwyższony do 120 proc. Po tegorocznej waloryzacji kwoty te kształtują się na poziomie:

  • 1994,40 zł brutto (1814,90 zł netto) w pierwszych 90 dniach pobierania zasiłku
  • 1566,24 zł brutto (1425,28 zł netto) w kolejnych dniach

Zasiłek dla bezrobotnych. Nadchodzą zmiany

"Fakt" donosi, że na horyzoncie widać zmiany. Osobom z niskim stażem pracy, które obecnie łapią się na 80 proc. zasiłku, naliczane będzie takie wsparcie w wysokości 100 proc.

Wprowadzona zostanie nowa forma pomocy, która będzie skierowana do przedsiębiorców zatrudniających seniorów. Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny - zauważono w projekcie ustawy (cyt. za "Faktem".

A zatem firma, która postanowi zatrudnić osoby w wieku emerytalnym, może liczyć na dofinansowanie w wysokości maksymalnie 50 proc. minimalnej pensji. Państwo przez dwa lata mogłoby gwarantować dopłaty do zatrudnienia takiego seniora.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić