Przeprowadzili kontrolę mięsa na targach. Oto, co znaleźli

W ostatnich dniach pracownicy sanepidu prowadzili działania kontrolne na targowiskach, mające wykryć nieprawidłowości związane z oferowanym przez sprzedawców mięsem. Jak się okazuje, uchybień nie zabrakło.

Pracownicy sanepidu przeprowadzili kontrole na targach i bazaracPracownicy sanepidu przeprowadzili kontrole mięsa na targach i bazarach.
Źródło zdjęć: © Facebook | WSSE w Bydgoszczy

W ostatnich tygodniach w województwie kujawsko-pomorskim pojawiła się informacja o wykryciu w lokalnych gospodarstwach choroby afrykańskiego pomoru świń. W związku z tym lokalny sanepid zdecydował się na zintensyfikowanie kontroli mięsa sprzedawanych na tamtejszych placach i targowiskach, a także sklepach.

Zmasowane kontrole na targach i bazarkach. Wykryto nieprawidłowości

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pracownicy sklepu zaatakowali inspektorów sanepidu. Rzecznik MZ: Sprawa znajdzie finał w prokuraturze

Pracownicy sanepidu z woj. kujawsko-pomorskiego na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni przeprowadzili aż 177 kontroli. Pod lupę wzięto zarówno wspomniane stoiska na lokalnych bazarkach, jak i zakłady żywienia zbiorowego. Efekt?

Inspekcja Sanitarna wykryła 13 nieprawidłowości. Były one związane głównie z nieodpowiednim przechowywaniem mięsa, a także niedochowaniem procedur sanitarnych. Kontrolerzy zwracali uwagę m.in. na przechowywanie mięsa w nieprawidłowej temperaturze, a także niewystarczające przeszkolenie pracownika w zakresie postępowania z żywnością.

Funkcjonariusze zwrócili także uwagę na niewłaściwy sposób przechowywania wędlin, a także brak odpowiedniej segregacji wyrobów w ladzie chłodniczej - informuje "Strefa Biznesu". Niektórzy sprzedawcy byli także na bakier z zasadami dobrej praktyki higienicznej podczas porcjowania i ważenia produktów mięsnych, a jeden z pracowników obsługi nie posiadał aktualnego orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych.

Jak przekazała "Strefie Biznesu" Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, w wymienionych przypadkach zobowiązano przedsiębiorców do naprawienia nieprawidłowości, a także nałożono mandaty karne.

Wybrane dla Ciebie