oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Posypały się donosy na dzieci. Wszystko przez lemoniadę

163

Dzieci sprzedające lemoniadę na swoich osiedlach to dość częsty widok. Choć wiele osób patrzy na małych przedsiębiorców życzliwym okiem, to zdarzają się i tacy, którzy donoszą na młodych sprzedawców. Jak donosi "Fakt", zgłoszeń jest na tyle dużo, że sanepid zabrał głos.

Posypały się donosy na dzieci. Wszystko przez lemoniadę
Posypały się donosy na dzieci. Wszystko przez lemoniadę. Zdjęcie ilustracyne (PAP, Tomasz Wojtasik)

Dzieci z inicjatywą w naszym kraju nie brakuje. Widać to choćby po ilości stoisk z domowej roboty lemoniadą, które pojawiają się na polskich ulicach, a także po liczbie donosów, jakie wpływają do sanepidu od osób, dla których taka działalność jest nie do przyjęcia. Jak informuje "Fakt", we Wrześni problem stał się na tyle duży, że pojawiło się specjalne oświadczenie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W oświadczeniu sanepidu możemy przeczytać, że lokalna społeczność jest zaniepokojona coraz popularniejszą sprzedażą lemoniady przez dzieci, która ma się odbywać "bez zachowania zasad higieny". Sanepid podkreśla, że okazjonalny handel prowadzony przez dzieci "nie znajduje się pod nadzorem inspekcji sanitarnej".

Jednocześnie sanepid z Wrześni podkreśla, że brak nadzoru inspekcji nad okazjonalnym handlem nie zwalnia prowadzących go osób z przestrzegania elementarnych zasad higieny, które mają zapobiec zanieczyszczeniu serwowanej żywności.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przejechaliśmy się autostradą nad morze. Tego nie da się zapomnieć
Ważnym elementem przy produkcji i sprzedaży żywności jest przestrzeganie higieny na każdym etapie, biorąc pod uwagę warunki przygotowywania, sprzedaży, czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim edukację o potencjalnych zagrożeniach związanych z żywnością — przypominają w swoim oświadczeniu służby sanitarne.

Czy dzieci mogą sprzedawać lemoniadę?

Kwestia legalności sprzedaży przez dzieci własnoręcznie przyrządzonej lemoniady nie została wprost uregulowana w polskim prawie. Zwróciła na to uwagę Adwokat Magdalena Gołacka z kancelarii BKB w rozmowie z TVN24.pl.

Według niej brak zdolności do czynności prawnych osób poniżej 13 roku życia może prowadzić do wniosku, że osoby te "nie powinny one podejmować samodzielnej działalności polegającej na sprzedaży produktów".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić